Události v roce 2012

PF 2013

prani_2013.jpg

Výzva SDH Halenkov rodičům

Vážení rodiče dětí předškolního a školního věku, obracíme se na Vás s následující výzvou.

Jako aktivní Sbor dobrovolných hasičů úspěšně vyvíjíme mnohé aktivity. Co se nám ale dlouhodobě nedaří, je práce s mládeží. Jednak asi nedokážeme samotné děti vhodně oslovit, ale také nám chybí dospělí, kteří by byli ochotni investovat svůj volný čas pro tuto smysluplnou práci.

Možná, že právě Vy nám můžete pomoci. Pokud by Vás práce v našem kolektivu bavila a máte ratolesti se zájmem o moderní techniku, sport, zábavu, přijďte i s dětmi mezi nás.

Nabízíme Vám i Vašim dětem zázemí pro činnost, práci i zábavu v přátelském a pracovitém kolektivu.

Pokud by vás naše výzva oslovila, kontaktujte nás.
Na telefonním čísle: tel.jpg

přes email: mail.jpg
nebo přímo na hasičské zbrojnici anebo při kterékoliv z mnoha akcí, které hasiči Halenkov pořádají.

Za SDH Halenkov starosta Petr Janota

Výcvik ve Flashover kontejneru 11.12.2012

V úterý 11.12.2012 se zúčastnili 4 hasiči z halenkovské jednotky a 4 hasiči z Karolinky výcviku v trenažéru, který dovoluje simulovat reálné podmínky při požáru v uzavřeném prostoru, tzv. Flashover kontejneru.

Foto ZDE.

Výcvik hasičů v Halenkově 24.11.2012

Foto ZDE.

Dotace Zlínského kraje

Obec Halenkov obdržela v roce 2012 od Zlínského kraje dotaci ve výši 118 tis. Kč na zabezpečení akceschopnosti JPO II SDH Halenkov. Finanční prostředky v podobné výši jsou každým rokem vypláceny obci, jež má zřízenou jednotku požární ochrany kategorie JPO II. Dotace je určena na hrazení nákladů, které vznikly v souvislosti s placením dohod o vykonání práce, uzavřených mezi obcí a členy výjezdové jednotky JPO SDH Halenkov a na hrazení nákladů, které vznikly v souvislosti se zásahy jednotky mimo katastr obce Halenkov.

Za SDH Halenkov starosta Petr Janota

Odborná příprava First responder 17.11.2012

V sobotu 17.11.2012 proběhlo v prostorách hasičské zbrojnice SDH Halenkov školení v poskytování základní neodkladné resuscitace s použitím automatizovaného externího defibrilátoru (AED).

Školení opět proběhlo pod odborným vedením náměstka ředitele ZZS MUDr. Doriana Pfeifera. Nejdříve si členové jednotky zopakovali teorii, poté následovla praktická zkouška va dvojicích za použití defibrilátoru i bez něj.

Přístroj AED je součástí výbavy zásahového automobilu, který naše jednotka získala v rámci projektu „Javorníky – ochrana a bezpečí bez hranic„. Foto ZDE.

Požár bývalé pekárny ve Vsetíně Jasenicích 16.10.2012

Jednotka SDH Halenkov byla v úterý 16.10.2012 v 11:51 povolána KOPIS Zlín k požáru objektu bývalé pekárny do obce Vsetín. V 11:54 vyjela vozidlem CAS 24 LIAZ 101, osádkou 1+4 na místo události. Po příjezdu na místo v 12:09 prováděli zasahující členové  hasební práce u útočných proudů, které byly vytvořeny již dříve zasahujícími jednotkami a také rozebírání konstrukce krytiny střechy. U těchto činností museli být hasiči vybaveni izolačními dýchacími přístroji. S vozidlem LIAZ 101 byla prováděna dálková doprava vody.

Po likvidaci události se jednotka vrátila zpět na základnu.

Článek  HZS Zlínského kraje a další fotky ZDE. Článek  z Valašského Deníku ZDE a z TV Beskyd ZDE. Foto z Valašského Deníku ZDE a z TV Beskyd ZDE, video ZDE.

Perný pátek 28.9.2012 – 2x výcvik + asistence na Internext rally

V pátek 28.9.2012 čekal členy jednotky SDH Halenkov perný den. Část členů se vydalo v 13:30 s vozidlem CAS 24 LIAZ 101 doprovázené ještě jedním osobním vozidlem do 65 km vzdálené obce Halenkovice, kde  pořádali hasiči z našeho družebního sboru taktické cvičení.

Další osádka vyjela v 15:00  se zásahovým vozidlem Mitsubishi L200 k asistenci na Internext rally do Vsetína, kde na bývalé železniční trati v údolí Jasenice probíhala rychlostní zkouška off-road vozidel a terénních čtyřkolek.

Nakonec v 16:00 vyjeli další tři členové s vozidlem TATRA 148 CAS 32 na další taktiké cvičení VI. okrsku Hovězí, které se uskutečnilo v obci Zděchov.

Pátrání po pohřešované osobě ve Velkých Karlovicích 25.9.2012

V úterý 25.9.2012 v 15:58 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k pátrací akci po pohřešované osobě v obci Velké Karlovice.

Jednotka vyjela s vozidly Mitsubishi L200 a terénní čtyřkolkou Polaris Sportsman. Nejprve se zastavila na obvodní oddělení policie ČR v Karolince, kde  proběhla porada jednotek (Karolinka, Nový Hrozenkov, Velké Karlovice a HZS Vsetín). Po předání informací od velitele zásahu (VZ) se jednotky přesunuly do prostoru u hotelu Pod Javorem ve Velkých Karlovicích, kde byl proveden nástup a rozdělení do pátracích skupin.

Pátrací akce byla zahájena v 16:43. Již v 16:54 byla od JSDH Karolinka předána informace o nalezení nezraněné pohřešované osoby. VZ poté pátrací akci ukončil a jednotky se vrátily zpět na své základny.

Nultý ročníck TFA „okolo Kohútky“ – článek, výsledky

V sobotu dne 22.9.2012 se u horské chaty Kohútka konal úvodní ročník hasičské soutěže TFA – nejtvrdší hasič přežije – tolik překlad z anglického originálu. Pod záštitou poslance parlamentu Ing. Františka Novosada, s podporou obcí Halenkov a Nový Hrozenkov a se zázemím horské chaty Kohútka mohli tak dobrovolní i profesionální hasiči změřit své síly.

Zápolení nebránil ani ledový vítr. Samozřejmě, neboť hasiči měli na sobě kompletní zásahový oblek, který doplnil dýchací přístroj. Trochu jinou pozici měli organizátoři soutěže a rozhodčí, kteří se rekrutovali z řad SDH Halenkov, SDH Nový Hrozenkov a SDH Stanovnica. Přesto, sice promrzlí, pozorně dozorovali jak se příkladně bleskurychle smotá přichystaná hadice a přesouvá zhruba pětasedmdesát kilogramů vážící pneumatika.

Trať, kterou hasiči a hasičky museli absolvovat skýtala opravdu náročnou výzvu. Ze startu se zamířilo ke dvěma dvacetikilovým kanystrům, které byly neseny po předem určené trase. Následovalo vyběhnutí několika schodů a další tahání kanystru na nástupní plošinu lanovky. Po probíhání pneumatik, kdy nastupuje už jistá únava je za závodníky teprve polovina. Atraktivní „hammerbox“ dá u některých šáhnout už do „rezerv“. Pak s třesoucíma, vysílenýma rukama smotat hadici a hrr na pneumatiku. Pak už cíl se žíněnkou. Že nebyla jen dekorace, to dokreslí přiložené snímky.

Klání o nejtvrdšího hasiče se na Kohútce konalo poprvé. Na místo přijeli dobrovolní hasiči z blízké Karolinky, Nového Hrozenkova, pořádajícího Halenkova i slovenského Štiavniku či Žarošic. Muži i ženy v sychravé sobotní dopoledne přijeli na Kohútku, aby ukázali, že hasičina není nic pro slabé povahy.

Na své si přišli všichni fanoušci, kteří se v chladném počasí k horské chatě Kohútka vypravili. Viděli napětí, nasazení i naprosté vyčerpání.

Na trati si nejlépe ze všech vedl Petr Moleš z Žarošic z Jihomoravského kraje. Všechny překážky zvládl za necelé tři minuty. „Bylo to tu výborné, panovala skvělá atmosféra. Vítězství jsem nečekal. Dopředu to člověk vědět nemůže,“ řekl po skončení závodu. Přesto že se podobných závodů účastní, na Valašsko zavítal poprvé. „Určitě ale přijedu znovu. Líbilo se mi tu,“ dodal.

Trať podle něj všechny závodníky dokonale fyzicky prověřila. Do cíle však doběhli všichni.

„Atmosféra okolo trati byla skvělá, každý fandil každému a vyhrál ten nejrychlejší v cíli,“ na tom se shodli jak velitel soutěže František Januš ze SDH Halenkov, tak hlavní rozhodčí Josef Řepka ze SDH Stanovnica.

První ročník se přitom neobešel ani bez překvapení. „Pro většinu bylo nejobtížnější překážkou motání hadice. Přestože se s tím většina setkává nejčastěji ze všech absolvovaných překážek,“ připomněli.

Závěrem je nutné uvézt, že k úplné spokojenosti všech přispěl provozovatel horské chaty Kohútka Josef Kocurek a viceprezident agrární komory Ing. Jindřich Šnejdrla. Jeden věnoval pro vítěze v hlavní kategorii víkendový pobyt pro 2 osoby a druhý ocenil „nejstaršího závodníka“ poukazem na odběr 110 kg vepře.

VÝSLEDKY:
Muži
1. Petr Moleš, Žarošice
2. Martin Januš, Halenkov
3. Lukáš Hořava, Žarošice
Ženy
1. Kateřina Zubíková, Jablůnka
2. Radka Janušová, Halenkov
3. Michaela Pagáčová, Jablůnka

Janota Petr
Starosta SDH Halenkov

Foto ZDE, výsledky ke stažení v pdf ZDE.

Článek Valašského deníku k průběhu soutěže ZDE.

Požár lesa v Janové 22.9.2012

V sobotu 22.9.2012 v 15:44 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru lesa v obci Janová.

Jednotka vyjela na místo události nejdříve vozidlem CAS 32 T 148, poté byla jednotka posílena vozidlem Mitsubishi L 200. Na místě prováděla kyvadlovou dopravu vody s cisternou TATRA 148 a zbylá část jednotky zasahovala při hašení požářiště u útočných proudů zasahujících jednotek.

Článek HZS ZLK ZDE.

Planý poplach v Halenkově, údolí Hluboké 14.9.2012

V pátek 14.9.2012 v 19:23 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru lesa, který se měl nacházet v údolí Hluboké.

Jednotky vyjela vozidly CAS 24 LIA 101 a Mitsubishi L 200. Jak bylo později průzkumem zjištěno, jednalo se o planý poplach – nenahlášení vypalování. Jednotka se poté vrátila zpět na základnu.

Pozvánka na Nultý ročníck TFA „okolo Kohútky“

pozvanka_tfa_480.jpg

Pálení klestí na hřebeni Javorníků v oblasti Portáše 19.8.2012

V neděli 19.8.2012 v 11:40 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru lesa na hřeben Javorníků nad hotelem Portáš v oblasti Stolečného vrchu (962 m.n.m).

Jednotka vyjela na místo události vozidlem Mitsubishi L200 v 11:43 a terénní čtyřkolkou. Po příjezdu na místo události v 11:55 bylo zjištěno, že se jedná o nenahlášené pálení klestí na zhruba 10 ohniscích v hustém lesním porostu. V době příjezdu již na místě události zasahovali dříve povolaní hasiči SDH Nový Hrozenkov s cisternou TATRA 148.

Jednotka SDH Halenkov zahájila hasební zásah jedním vysokotlakým proudem nejprve v horní části lesa nad ohništěmi, poté vozidlo Mitsubishi přejelo na sjezdovku u lesa a hasební zásah pokračoval dál v dolní části lesa. Během hasebních prací přijela ještě další povolaná jednotka HZS Vsetín s vozidlem CAS 24 TATRA 815. Jednotlivá ohniště byla společným zásahem uhašena a jednotky se poté vrátily na své základny.

Místo události ZDE, foto ZDE. Článek tiskového mluvčí HZS Zlín Libora Netopila ZDE.

Praktický výcvik členů JPO Halenkove 18.8.2012

Každá výjezdová jednotka musí v rámci své činnosti plnit každoročně i úkoly v oblasti odborné přípravy. Základní zaměření pravidelné odborné přípravy totiž stanoví MV-GŘ HZS ČR a na jeho základě byl velitelem jednotky vypracován roční plán odborné přípravy. Jedna z forem odborné přípravy, a to praktický výcvik členů výjezdové jednotky dobrovolných hasičů obce Halenkov, proběhla v sobotu 18.8.2012.

Průběh toho výcviku, byl hlavně zaměřen na získání praktických dovedností s požární technikou a věcnými prostředky, které má jednotka v užívání. Pro členy jednotky je znalost místa uložení věcných prostředků a znalost jejich praktického použití základním předpokladem úspěšného zdolání zásahů.

Samotný výcvik probíhal tak, že technika byla přistavena na 4 stanovištích, která byla lokalizována pomocí souřadnic GPS. Každé družstvo se vybavilo osobními ochrannými pracovními prostředky, radiostanicemi a obdrželo GPS navigace a souřadnice s místy stanovišť. Hasiči poté museli jednotlivá stanoviště pěšky vyhledat a na místě plnit zadané úkoly.

První stanoviště bylo přímo na hasičské zbrojnici. Zde družstvo hasičů „simulovalo“ činnost operačního střediska. Jedna z nezastupitelných činností hasičů je totiž schopnost vést správný a srozumitelný radioprovoz. Hasiči tak na improvizovaném „operačním středisku“ vedli radiové spojení s ostatními zasahujícími družstvy, získávali informace o stavu události, činnosti družstva, atd.

Druhým bylo stanoviště s CAS 24 LIAZ. Zde měli mimo jiné hasiči za úkol provést čerpání vody z potoka do přečerpávací nádrže a z ní do vozidla CAS. Z vozidla CAS poté rozvinout a zavodnit útočné vedení. K úspěšnému splnění úkolu tak museli mimo jiné použít el. kalové čerpadlo a plovoucí čerpadlo. Na místě dále provedli kontrolu funkčnosti všech proudnic a prověřili funkčnost všech dalších samostatných agregátů umístěných ve vozidle LIAZ.

Třetím stanovištěm byla záchrana zraněné osoby v nepřístupném terénu. Zde hasiči nejdříve museli prokázat schopnost použit základní prostředky lezecké techniky, pak následovalo ošetření zraněné osoby v nepřístupném terénu a její transport k terénní čtyřkolce s přívěsem. Dále následovala část zaměřená na fyzický fond hasičů. Stále v kompletní výbavě a navíc vystrojeni o další zátěž – dýchací přístroj, museli absolvovat cca 250-ti metrový výstup příkrým srázem k poslednímu stanovišti.

Na posledním čtvrtém stanovišti měli hasiči za úkol prokázat obsluhu všech agregátů a přístrojů z vozidla Mitsubishi L 200. Zajímavým zpestřením bylo simulované vytažení zapadlého vozidla Mitsubishi. Družstvo mělo za úkol vozidlo vyprostit tak, že el. naviják umístí na záď vozidla a pouze jeho silou dostane automobil zpět na zpevněnou cestu.

Závěrem:
Pomocí podobných praktických výcviků získávají dobrovolní hasiči potřebnou zkušenost a následnou sebedůvěru. Takto se na věc dívá i starosta obce Ing. Jiří Lušovský, který se akce zúčastnil jako pozorovatel. Z pozice velitele je totiž nejhorší stav, když početná jednotka, po zuby vyzbrojená, si neví co počít s vlastním vybavením. Hasiči si při zásazích totiž nemohou dovolit ten luxus – pokus, omyl, nebo držet se hesla – neuč se, život Tě naučí. Nejlepší učitel je ostrý zásah, ale zde výjimečně neplatí – čím více, tím lépe. A teoretická příprava? Má své místo, ale v čase se systém dopracoval tomu, že například lektor, který v životě nebyl v lese, vyučuje dobrovolného hasiče dřevorubce v práci s motorovou pilou.

Foto ZDE.

Tragická DN traktoru v Břatřejůvce 16.8.2012

Ve čtvrtek 16.8.2011 v 14:16 byla jednotka SDH Halenkov povolána k dopravní nehodě traktoru do údolí Bratřejůvka.

Jednotka vyjela na místo události v 14:18 vozidlem RZA Mitsubishi L200 a poté vozidlem CAS 24 LIAZ 101. Vozidlo RZA přijelo na místo události přímo pod svah, na kterém došlo k nehodě. Vozidlo CAS zůstalo vzhledem nesjízdému terénu na údolní komunikaci cca 250 m od události.

Ihned po příjezdu jednotky byl proveden průzkum místa nehody. Bylo zjišteno, že při sečení trávy došlo k převrácení traktoru, přičemž v traktoře zůstal zaklíněn řidič. Řidič však bohužel již nejevil známky života, protože utrpěl devastující zranění hlavy a pravé ruky.

Postupně na místo události přijížděly další povolané jednotky a složky IZS: ZZS Vsetín, PČR Karolinka, HZS Vsetín a jednotka hasičů Karolinka město.

Hasiči provedli opatření proti vzniku požáru a úniku provozních kapalin. Poté bylo předáno místo nehody policii ČR, která provedla další šetření příčiny nehody. Po ukončení šetření bylo provedeno vyproštění těla řidiče. K nadzvižení části kabinového prostoru traktoru, kde zůstala zaklíněna část těla řidiče, byl použit kombinovaný vyprošťovací nástroj Lukas LKE 55, poté bylo tělo řidiče vytaženo.

Vzhledem k nesjízdnému terénu a vzdálenosti od údolní komunikace, byla ještě před zahájením vyprošťování povolána terénní 4kolka Polaris Sportsman s přívěsným evakuačním vozíkem. Tato technika pak převezla tělo řidiče do údolí k vozidlu pohřební služby.

Článek HZS Zlín ZDE.

Foto ZDE, video z odtažení traktoru ZDE, místo události ZDE.

Nenahlášené vypalování slámy na 3 polích v Halenkově 6.8.2012

V pondělí 6.8.2012 v 19:47 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru polního porostu v obci Halenkov. Jednotka vyjela na místo události vozidly Mitsubishi L 200 a CAS 24 LIAZ 101.

Místo události bylo obtížně vyhledatelné, jednotka proto nejprve jela do údolí Lušová na adresu oznamovatele udanou v poplachové SMS. Zde kontaktovala oznamovatele, který upřesnil místo události –lokalita se nacházela na protější straně údolí Lušová, a to v místní části Na Kopci. Z místa oznamovatele však již nebyl na místě události zpozorován žádný požár ani kouř. Místo události proto jela prozkoumat jednotka vozidlem Mitsubishi L200.

Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že zde někdo prováděl nenahlášené pálení slámy na 3 polích o rozměrech cca 20 x 60 m, 7 x 35 m a 7 x 45 m. Osoby, které prováděly vypalování, se nepodařilo zajistit. Vypalovaná plocha byla již kompletně vyhořená a nehrozil žádný další vznik požáru. Jednotka SDH Halenkov proto povolala jednotku HZS Vsetín, která vyčkávala v záloze v údolí Lušová, na místo události k zadokumentování události. Poté se jednotka vrátila zpět na základnu.

Foto ZDE,  místo události ZDE.

Požár kůlny v Karolince 1.8.2012

Ve středu 1.8.2012 ve 23:47 byla jednotka SDH Halenkov byla povolána KOPIS Zlín k požáru nízké budovy do Karolinky. Jednotka vyjela na místo události   ve 23:52  vozidly RZA Mitsubishi L200 a CAS 24 LIAZ 101.

V době příjezdu naší jednotky již na místě události zasahovala jednotka hasičů Karolinka. Jednotka provedla doplnění hasební vody z vozidla CAS 25 LIAZ 101 do CAS 32 TATRA 815 (Karolinka) a dále zůstala v záloze na místě události. Po dohodě s VZ se jednotka vrátila zpět na základnu. Pozn.: Vozidlo  Mitsubishi L200 urazilo vzdálenost 8,1 km za  4,5 minuty.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Nácvik transportu zraněné osoby v těžkém terénu s terénní čtyřkolkou 29.7.2012

V neděli 29.7.2012 jsme si cvičně vyzkoušeli transport zraněné osoby z nepřístupného terénu pomocí terénní čtyřkolky Polaris Sportsman 800 a přívěsného vozíku.

Foto ZDE, video ZDE.

Požár rubaniska na hřebeni Javorníků v oblasti Stolečného vrchu 23.7.2012

V pondělí 23.7.2012 ve 14:50 byla jednotka SDH Halenkov povolána k požáru lesního porostu, který se nacházel na hřebeni Javorníků, cca 2 km od hotelu Portáš v oblasti Pod Stolečným vrchem (959 m.n.m) a Frňovské (960 m.n.m) nad údolím Malá Stanovnica. Jednotka vyjela k události vozidly RZA Mitsubishi L200 a CAS 25 LIAZ 101 (pozn. vozidlo CAS 32 TARA 148 bylo tč. mimo provoz).

Během jízdy na místo události, když jednotka projížděla údolím Vranča, bylo oznámeno z KOPIS Zlín, že se jedná nahlášené pálení a že by na místě nemělo hořet. Jednotka se proto vrátila zpět na základnu.

K požáru byly rovněž povolány jednotky SDH Nový Hrozenkov a SDH Karolinka město. Jednotka  SDH Karolinka jela prověřit místo události. Na místě bylo zjištěno, že se je zde požárem zasažena plocha 50 x 50 m. Jednotka ihned zahájila hasební zásah z vozidla RZA Mitsubishi L200 a požádala KOPIS Zlín o opětovné povolání jednotek SDH. Ze stanice HZS Vsetín byla vyslána technika JEEP Cherokee a lesní speciál Renault Camiva.

Na místo postupně dorazila  technika CAS 32 Tratra 148 SDH Karolinka a Nový Hrozenkov, RZA Mitsubishi L200 a terénní čtyřkolkou Polaris Sportsman 800 SDH Halenkov (CAS 25 LIAZ 101 již zůstala na základně) a HZS Vsetín JEEP Cherokee a Camiva.

Postupně se požár podařilo lokalizovat, hasební voda byla na požářiště dopravována kyadlově z Nového Hrozenkova. Likvidace požáru byla provedena v 17.32. Na místě zůstala jednotka SDH Nový Hrozenkov na dohlídání požářišě, ostatní jednotky se vrátily zpět na základnu.

Článek tiskového mluvčí HZS ZLK Libora Netopila k události ZDE.

Místo události ZDE, foto ZDE, autor fotek: Honza Václavík JSDH Halenkov.

Pozvánka na fotbalový turnaj „O pohár starosty obce Halenkov“

img011.jpg

Po turnaji bude ihned následovat na hřisti diskotéka ala 80. léta, večer proběhne taneční zábava v Parku za hasičskou zbrojnicí.

Poděkování starosty SDH za pomoc při Halenkovských slavnostech

„Chtěl bych i touto cestou poděkovat všem členům SDH Halenkov, kteří se podíleli na programu Halenkovských slavností 2012. 
Dík patří partě „Vatrystavěčů“ a topičů na pátečním Ohňování s KČT.
Dík patří přípravnému a realizačnímu týmu naší Kácačky a všem účinkujícím.
Dík patří i ostatním, kteří se s maximálně možným úsilím postarali o zábavu a spokojenost našich přátel ze Štiavniku a Halenkovic.
A konečně dík patří vytrvalcům, kteří měli ještě v neděli sílu na úklid prostor „bojiště“ před Obecním úřadem.

Máte (a věřím nejen můj) obdiv a úctu“.

Janota Petr
Starosta SDH Halenkov

Požár osobního automobilu a pergoly v Dinotici 22.5.2012

V úterý 22.5.2012 v 2:23 byla jednotka SDH Halenkov povolána k požáru osobního automobilu do obce Halenkov, údolí Dinotice. Jednotka vyjela k události vozidly RZA Mitsubishi L200 a CAS 32 TATRA 148.

Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že je požárem zasažen již celý automobil a i přístřešek – pergola, pod kterým bylo vozidlo zaparkováno. Ihned byl zahájen z vozidla RZA hasební zásah použitím jednoho vysokotlakého proudu a po příjezdu vozidla TATRA 148 CAS 32 byl nasazen další útoční proud „C52“. Z vozidla CAS 32 bylo rovněž nataženo dopravní vedení, které sloužilo k doplňování vozidla RZA hasební vodou.

Během hasebního zásahu postupně přijížděly další povolané jednotky v pořadí SDH Nový Hrozenkov, Karolinka a HZS Vsetín, které se poté částečně zapojili do hasebních prací. Po likvidaci pořáru se jednotky vrátily zpět na základnu.

Foto ZDE, video ZDE, místo události ZDE.

Oslavy svátku Sv. Floriána 6.5.2012

V neděli 6.5.2012 jsme oslavili svátek Svatého Floriána a po svaté mši ještě proběhl pietní akt k 67. výročí osvobození naší obce a ukončení II. světové války  u pomníku padlých. Foto ZDE.

Slavností svěcení CAS Mercedes Unimog ve Štiavniku 5.5.2012

V sobotu 5.5.2012 jsme zúčastnili slavností svěcení CAS Mercedes Unimog ve Štiavniku. Foto Oslavy svátku Sv. Florián ZDE.

Požár lesního porostu v Huslenkách Hrachovečku 4.5.2012 

V pátek 4.5.2012 v 4:25 byla naše jednotka povolána KOPIS Zlín k požáru lesního porostu do obce Huslenky v oblasti údolí Hrachoveček a Běličné.

Jednotka vyjela na místo události vozidly RZA Misubishi L200 a CAS24 LIAZ 101. Vyhledání místa události bylo vzhledem k husté mlze komplikované a trvalo cca 10 minut. Nakonec místo události pomohli vyhledat lesní dělníci, kteří požár také objevili a navedli jednotku s vozidlem RZA Mitsubishi L200 přímo k požářišti. Cisternová vozidla CAS 24 LIAZ SDH Halenkov  a CAS 24 Tatra 815 HZS Vsetín musela být ponechána vzhledem k nesjízdnému terénu v záloze cca 200 metrů od požářiště. Jednotka provedla z vozidla RZA Mitsubishi L200 hasební zásah vysokotlakým proudem a použitím cca 220 litrů hasební vody požár lokalizovala. Poté byla z vozidla CAS 24 Tatra 815 HZS Vsetín doplněna hasební voda do vozidla RZA a následně byl druhým zásahem z vysokotlakého proudu požár zlikvidován.

Místo události ZDE. Foto ZDE.

Požár lesa v Novém Hrozenkově – Vranči 30.4.2012 

V pondělí 30.4.2012 v 17:53 byla jednotka SDH Halenkov povolána do obce Nový Hrozenkov, údolí Vranča k požáru lesa.

Jednotka vyjela na místo události postupně vozidly RZA Mitsubishi L200, TATRA 148 CAS 32 a LIAZ 101 CAS 24. Místo události bylo obtížně lokalizovatelné, vozidlo Mitsubishi projelo trasu až do údolí Malá Vranča. Místo události nalezla jednotka SDH Karolinka město, která z vozidla RZA Mitsubishi L200 začala ihned provádět hasební zásah. Na místo přijela ještě CAS 32 TATRA 148 SDH Halenkov, která se rovněž zapojila do hasebního zásahu. Další vozidla zůstala na začátku údolí a nebyla na místo události již povolána vzhledem k obtížné přístupové komunikaci a dostatečné zásobě hasební vody. Zásahu se rovněž zúčastnila i jednotka SDH Nový Hrozenkov.

Místo události (přibližně) ZDE, foto ZDE.

P.S.: Děkujeme za poskytnutí fotek Z.K. z SDH Nový Hrozenkov.

Požár lesa v údolí Břežitá 28.4.2012

V sobotu 28.4.2012 v 17:20 byla povolána jednotka SDH Halenkov k požáru lesa do údolí Břežitá.

Jednotka vyjela na místo události vozidly RZA Mitsubishi L200 a TATRA 148 CAS 32 v 17:25. Vozidlo Mitsubishi přijelo na místo události již za 4 minuty, Tatra v 17:34. Na místě události v době příjezdu  zasahovaly jednotky SDH Nový Hrozenkov a HZS Vsetín. Požárem byla zasažena plocha cca 50 x 120 metrů na prudkém svahu pod horou  Kyčera nad Boroškou (808 m). Jednotka se zapojila do hasebního zásahu pomocí jednoho proudu „D“. Jednotka se po likvidaci požáru se vrátila zpět na základnu.

Poznámka: I když údolí Břežitá spadá do katastrálního území jak obce Halenkov, tak i Nový Hrozenkov (katastrální mapa ZDE) a  v tomto případě ležela přístupová komunikace, ze které se prováděl hasební zásah na k.ú. Halenkov a požářiště na k.ú. Nový Hrozenkov, tak jednotka SDH Halenkov byla povolána až na žádost velitele zásahu po příjezdu HZS Vsetín na místo události.

Místo události ZDE, foto ZDE. 

Ukázka techniky při otevírání cyklostezky Bečva 28.4.2012

V sobotu 28.4.2012 jsme u fotbalového hřiště TJ Tatran Halenkov z rámci akce otevření cyklostezky Bečva předvedli techniku CAS 24 LIAZ 101, RZA Mitsubishi L200 a terénní čtyřkolku Polaris Sportsman 800. Zájemci se mohli odvést na 4kolce, zastříkat vodou hasičské proudnice, vyzkoušet vyprošťovací zařízení Lukas LKE 55 a dýchací techniku Dragger.

Stavění májky 27.4.2012

V pátek 27.4.2012 jsme opět postavili před obecním úřadem májku, která bude slavnostně pokácena 2.6.2012 při halenkovských slavnostech. Foto ze stavění májky ZDE.

Muž v Halenkově vyhrožoval výbuchem domku 13.4.2012

V pátek 13.4.2012 byla  SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k technické pomoci do halenkovského údolí Hluboké, kde muž vyhrožoval výbuchem domu. Jednotka po příjezdu na místo události zůstala v záloze a byla připravena zasáhnout.

Článek k události ZDE, video – Televizní noviny ZDE (od času 00:45), video Prima TV ZDE. 

Požár trávy v Halenkově, údolí Bratřejůvka 3.4.2012

Rychlý hasební zásah s vozidlem RZA Mitsubishi L200 zabránil rozšíření požáru do přilehlého lesa.

V úterý 4.3.2012 v 13:33 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru travního porostu v Halenkově, údolí Bratřejůvka.

Na místo události vyjela vozidla RZA Mitsubishi L200 s CAS 24 LIAZ 101. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že hoří travní porost o rozloze 50 x 40 metrů a hrozilo, že se požár rozšíří na pozemek osázený mladými stromky. Vozidlo RZA Mistubishi L200 vyjelo až přímo k porostu s mladými stromky a díky rychlému hasebnímu zásahu se požár do mladého porostu nerozšířil. Vozidlo CAS 24 LIAZ 101 bylo ponecháno v záloze na blízké přístupové komunikaci. Přímého hasebního zásahu   v dolní části požářiště  se zúčastnila také jednotka SDH Karolinka město rovněž s vozem Mistubishi L200. Další jednotka z SDH Hovězí prováděla s vozidlem CAS 32 TATRA 148 doplňování vozidel Mitsubishi hasební vodou a na závěr zásahu provedla pokropení plochy zasaženou požárem z otočné lafety.

Místo události ZDE, foto ZDE.

Asistence na Valašské rally 24.3.2012

V sobotu 24.3.2012 asistovala jednotka SDH Halenkov s vozidlem RZA Mitsubishi L200 při rychlostní zkoušce Bystřička.

Záchrana vodáků 24.3.2012

Vodáci se vlastními silami dostali na břeh ještě před příjezdem hasičů.

V sobotu 24.3.2012 ve 12:24 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k záchraně dvou osob, které při sjíždění Vsetínské Bečvy na nafukovací kánoi strhnul říční proud v obci Halenkov v úseku mezi vyústěním potoků Dinotice a Bratřejůvka.

Jednotka zahájila průzkum obou břehů řeky již během jízdy na místo události, a to po přilehlé komunikaci mezi údolími Dinotice a Bratřejůvka na pravém břehu Vsetínské Bečvy. Po cca ujetí 500 metrů v úseku mezi Dinoticí a Bratřejůvkou byly pohřešované osoby nalezeny na protějším břehu řeky. Jednotka přejela vozidlem přes most u Bratřejůvky na hlavní silnici č. 487, kde odstavila vozilo a poté přešli členové jednotky cca 150 metrů k levému břehu, kde se nacházely pohřešované osoby. Po kontrole jejich zdravotního stavu se jednotka vrátila zpět na základnu. Foto ZDE.

Výcvik hasičů na Kohúce 14.3.2012

Ve čtvrtek 14.3.2012 proběhl výcvik členů lezeckých skupin HZS Zlínského kraje v lyžařském středisku Kohútka. Členové jednotky SDH Halenkov se výcviku zúčastnili jako figuranti a současně byla prověřena možnost použití techniky pořízené v projektu „Javorníky – ochrana a bezpěčí bez hranic“ – terénní 4kolky Polaris Sportsman 800 na sněžných pásech a sněžného skútru Lynx Yeti V-800. Foto ZDE.

Prořezávání hřebenovky Javorníků 27.1.2012

V pátek 27.12.2012 se celkem 15 hasičů z jednotek SDH Halenkov , Nový Hrozenkov a Karolinka zúčastnilo prožeřázávání hřebenovky Javorníků v cca 7 km úseku Portáš (960 m) – Ztracenec (1055 m). Trasa ZDE.

Bohatý sněhový příděl nevydržely desítky stromů, které poté popadaly na turisticky velmi frekventovanou část hřebene Javorníků, Kasárna – Kohútka. Protože tyto stromy více než týden znemožňovaly strojní úpravu bežecké trati v tomto úseku, byli jsme požádáni Sport centrem Kohútka o pomoc při zprůjezdnění hřebenovky.

Hasiči ve svém osobním volnu započali práci na likvidaci polomů v 8 hodin ráno v oblasti Portáše a skončili kolem 15:00 na Ztracenci. Na tomto úseku jsme se museli postupně pa href=ZDEroklestit cca 30 místy, kde stromy a větve překážely průjezdu sněžné rolby. Práci komplikovaly i vysoké závěje, v některých úsecích byla vrstva navátého sněhu cca 2 – 4 metry.

K dopravě hasičů po hřebeni sloužila technika pořízerná v projektu „Javorníky – ochrana a bezpečí bez hranic„, a to terénní čtyřkolka Polaris Sportsman 800 na šněžných pásech Tatou 4S  s připojenými svozovými saněmi zn. Favero a sněžný skútr Lynx Yeti V-800 Pro. Při likvidaci polomů také asistovala sněžná rolba ze Sport centra Kohútka.

Foto ZDE, video ZDE.