Události v roce 2015

PF 2016

Příjemné prožití vánočních svátků, mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce, přejí Hasiči Halenkov.

pf2016_480.jpg

Požár zahradní kůlny v Hovězí 21.12.2015

V pondělí 21.12.2015 byla jednotka SDH Halenkov povolána do obce Hovězí, údolí Hořansko k požáru stodoly. Na místo události vyjela vozidly Mitsubishi L 200, CAS 25 Liaz, a CAS 32 T 148, osádkou 1+1.

Po příjezdu na místo spolupracovala za použití DT u útočných proudů místní jednotky SDH Hovězí a provedla doplnění vody do zasahující CAS. Po likvidaci požáru odjela jednotka zpět na základnu.

Článek HZS ZLK ZDE, místo události ZDE.

Požár pálenice v Novém Hrozenkově 18.12.2015

V pátek 18.12.2015 byla jednotka SDH Halenkov Jednotka byla povolána KOPIS Zlín k požáru objektu pěstitelské pálenice do obce Nový Hrozenkov.

Na místo události vyjela vozidly Mitsubishi L 200, CAS 25 Liaz a CAS 32 T 148. Po příjezdu na místo prováděla hasební práce na pravé části stavby, kde byla požárem zasažena střecha a podkroví. Část jednotky spolupracovala u útočných proudů JPO II Karolinka. Jednotka také prováděla kyvadlovou dopravu vody. Při zásahu nutné použít izolační dýchací přístroje přetlakovou ventilaci.

Článek HZS ZLK ZDE, místo události ZDE.

Dotace pro JPO II SDH Halenkov v roce 2015

zlinsky-kraj-logo.jpg

V roce 2015 byla poskytnuta z rozpočtu Zlínského kraje dotace na zásahy mimo územní obvod obce ve výši 8.000,- Kč.

Dotace pro JPO II SDH Halenkov v roce 2015

zlinsky-kraj-logo.jpg

V roce 2015 byla poskytnuta z rozpočtu Zlínského kraje dotace na zabezpečení akceschopnosti jednotky SDH Halenkov ve výši 120.000,- Kč.

Finanční podpora je takto poskytována v rámci celé ČR všem jednotkám SDH kategorie JPO II, které do 5 minut od vyhlášení poplachu zabezpečují výjezd družstva o zmenšeném početním stavu 1+3.

Další finanční podporou z rozpočtu Zlínského kraje byla částka 20.000,- Kč, která je určena na věcné vybavení neinvestiční povahy jednotky SDH Halenkov.

Za JPO II SDH Halenkov
velitel jednotky
Janota Luboš

Tragická dopravní nehoda v Halenkově 19.10.2015

V pátek 19.10.2015 ve večerních hodinách došlo v těsné blízkosti hasičské zbrojnice k tragické dopravní nehodě chodce s osobním automobilem.

Vzhledem k tomu, že se členové jednotky, kteří se po návratu z jednotky z odborné přípravy právě nacházeli u hasičské zbrojnice, stali nepřímými svědky této události, mohli okamžitě pomoci sraženému chodci a tuto událost nahlásili na KOPIS Zlín.

Členové jednotky ihned přispěchali k místu události a ihned zahájili resuscitaci. Současně k místu střetu vyjela vozidla Mitsubishi L 200 a CAS 24 LIAZ.

Oživovací procesy těžce zraněného chodce, včetně použití AED byly prováděny až do příjezdu osádky ZZS z Karolinky Vsetín, která si poté zraněného převzala do vlastní péče.

Jednotka poté spolupracovala s PČR při zajištění místa nehody a řídila provoz na komunikaci.

Po provedeném šetření PČR jednotka provedla úklid komunikace a poté se vrátila zpět na základnu.

Pozn.: U této události mohla jednotka SDH Halenkov zasahovat jen proto, že stala nepřímým svědkem této dopravní nehody, neboť KOPIS Zlín jednotku SDH Halenkov k dopravním nehodám, které se stanou v obci Halenkov, nevysílá (např. ZDE).

Požár hospodářského stavení v Halenkově 13.10.2015

V úterý 13.10.2015 v nočních hodinách byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru hospodářského stavení do Halenkova v blízkosti vodárny u Raškovce. Na místo události vyjela vozidla Mitsubishi L 200 a CAS 24 LIAZ 101.

Při příjezdu na místo události již z hospodářského stavení šlehaly plameny. Z vozidla Mitshubishi byl rozvinut vysokotlaký proud a po příjezdu vozidla LIAZ další dva útočné proudy. Za účelem  hašení  uvnitř budovy  byla  nasazena přetlaková ventilace, hasiči museli zasahovat s izolačními dýchacími přístroji.

Na místo události postupně přijely jednotky hasičů z Nového Hrozenkova a HZS PS Vsetín.

Jednotka po lokalizaci požáru prováděla rozebírání konstrukcí a dohašování skrytých ohnisek. Po likvidaci požáru se jednotky vrátily na základnu.

Požár stodoly a domu v Halenkově 14.9.2015

V pondělí 14.9.2015 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru stodoly, který vznikl v obci Halenkov u Bratřejůvky. Na místo události jednotka vyjela vozidly Mitsubishi L200, Tatra 148 CAS 32 a LIAZ 101 CAS 24.

Při příjezdu na místo události bylo zjištěno, že je celá střecha stodoly zasažena požárem a že se požár dále rozšiřuje na střechu přilehlého domu.

Na místě události se nacházeli sousedé a oznamovatel, kteří zajistili záchranu 3 obyvatel domu, kteří v inkriminovanou dobu již spali. Jedna osoba se nacházela v přízemí a dvě osoby v prvním patře, to již ale bylo zasaženo zplodinami hoření. Duchapřítomnost, odvaha a rychlé jednání sousedů tak zabránila možné tragédii.

Halenkovští hasiči z počátku nasadili na boj s požárem pět útočných proudů z vozidel Mitsubishi, Tatra a LIAZ. V průběhu hasebních prací se v krátkém sledu dostavily na místo jednotky HZS Vsetín a hasiči z Karolinky a Nového Hrozenkova, které se ihned zapojily do hasebních prací s dalšími třemi útočnými proudy. Vzhledem k rozsahu požáru byly ještě povolány posilové jednotky z Hovězí a Valašské Polanky.

V průběhu hasebních prací byly vyvedeny z chléva hořící stodoly dvě ovce, z domu se podařilo zachránit jedno stěně a z králíkáren několik králíků.

Kvůli podezření z intoxikace zplodinami hoření u dvou zachráněných osob, byla povolána sanitka ZZS Vsetín.

Intenzitu požáru, která byla podporována velkým množstvím uskladněného dřeva a sena ve stodole, se dařilo postupně snižovat. Z konstrukce stodoly však díky síle požáru zbyly jen trámy, které musely být strženy.

Požár se ze stodoly rozšířil i na střechu rodinného domu. Požárem byla zasažena konstrukce střechy na půdě a také v podkroví, kde došlo k poškození jedné místnosti. Požár také částečné poškodil strop přilehlé garáže, za které byla vyvezena jízdní kola a vynesen jeden plný kanystr s benzínem.

Jednotky prováděly dohašování a rozebrání konstrukcí do zhruba druhé hodiny ranní. Poté se postupně začaly vracet zpět na své základny. Na místě zůstala pouze jednotka z Halenkova, která zajistila požární dozor až do ranních hodin. Po příjezdu policejních vyšetřovatelů se jednotka vrátila na základnu.

Foto ZDE, místo události ZDE, článek HZS ZLK ZDE.

TFA Halenkovský parkur 22.8.2015

Srdečně Vás zveme na soutěž TFA, která se bude konat v sobotu 22.8.2015 od 10:00 v parku za hasičskou zbrojnicí.

Foto z akce ZDE.

plakat_2015_small.jpg

Srážka osobního auta a chodce v Halenkově 9.8.2015

V neděli 9.8.2015 ve večerních hodinách došlo v obci Halenkov ke střetu osobního automobilu a chodce.

Operační důstojník KOPIS HZS ZLK povolal na místo události jednotku HZS Vsetín. Na místě dále zasahovala ZZS Karolinka a Vsetín. Jednotka SDH Halenkov povolána nebyla.

Aktualizace: Zraněný chodec podlehl svým zraněním – více informací ZDE.

Místo události ZDE, článek HZS ZLK ZDE.

Požár malotraktoru v Halenkově 11.6.2015

Ve čtvrtek 11.6.2015 ve 20:49 byla jednotka SDH Halenkov povolána do obce byla povolána KOPIS Zlín k požáru malotraktoru do obce Halenkov.

Jednotka vyjela ze základny CAS 32 Tatra 148 a s technikou Mitsubishi L200 a CAS 24 LIAZ 101 vyjela z obce Hovězí, kde zasahovala u nehody malotraktoru.

Na místo události přijela jako první CAS 32 Tatra 148 a Mitsubishi L200. Při příjezdu na místo události bylo zjištěno, že došlo k požáru motorové části malotraktoru. Majiteli se podařilo požár uhasit a požár zlikvidovat.

Na místo se dostavily jednotky SDH Nový Hrozenkov a Karolinka, které byly odeslány zpět na základnu.

Nehoda malotraktoru v Hovězí 11.6.2015

Ve čtvrtek 11.6.2015 v 20:25 byla jednotka SDH Halenkov povolána do obce Hovězí, místní části Suška, kde došlo při nehodě malotraktoru k zavalení řidiče.

Jednotka vyjela ve 20:27 vozidlem Mitsubishi L200 a následně CAS 25 LIAZ 101. Později byla vyslána na místo události i terénní čtyřkolka Polaris Sportsman s transportním vozíkem. Na místo události byly současně povolány jednotky HZS Vsetín a SDH Hovězí.

Jako první přijelo ve 20:39 přímo na místo události vozidlo Mitsubishi L200. Místo události se totiž nacházelo v těžko přístupném terénu a proto další povolaná cisternová technika musela zůstat v údolí a hasiči museli dojít k nehodě pěšky.

Průzkumem bylo zjištěno, že se pod malotraktorem nachází řidič, který měl levou ruku zaklíněnou pod zadním kolem traktoru.

Pomocí elektro-hydraulického vyprošťovacího zařízení LUKAS LKE 55 z vozidla Mitsubishi L200 bylo kolo traktoru nadzvednuto a ruka uvolněna. Následně byl řidič z pod traktoru vytažen a byla mu poskytnuta předlékařská zdravotní pomoc.

Poté na místo dorazila terénní čtyřkolka, která přivezla na místo lékaře ZZS Vsetín. Po stabilizaci pacienta, byl pacient naložen do vanových nosítek, přeložen na transportní vozík připojený za terénní čtyřkolkou a transportován do údolí k sanitnímu vozidlu ZZS Vsetín.

Místo události ZDE, foto ZDE.

Požár lesa v Karolince 2.6.2015

V úterý 2.6.2015 v 16:21 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín do města Karolinka, kde došlo k požáru lesa.

Jednotka vyjela vozidlem Mitsubishi L200 a CAS 25 LIAZ. Po příjezdu na místo spolupracovala při likvidaci události s již zasahujícími jednotkami, prováděla zásah pomocí jednoduchých hasebních prostředků.

Odstranění stromu z komunikace v Halenkově Lušové 30.5.2015

V sobotu 30.5.2015 v 17:27 vyjela jednotka SDH Halenkov po telefonické domluvě s operačním důstojníkem HZS ZLK do údolí Lušová, kde se na místní komunikaci nacházel spadlý strom.

Po příjezdu na místo události provedli členové jednotky pomocí motorové pily odstranění stromu z komunikace a úklid větví a úlomků stromu z komunikace. Poté se jednotka vrátila zpět na základnu.

Ukliďme Česko 17.4.2015

V pátek dne 17. dubna 2015 se v rámci celorepublikové akce UKLIĎME ČESKO uskutečnila akce v katastru obce Halenkov s názvem UKLIĎME HALENKOV. Potřebné materiální zabezpečení jako pracovní rukavice, pytle na odpad, propagační materiály a konečně drobné občerstvení pro nezletilé účastníky bylo poskytnuto sdružením Ukliďme Česko a dále společností Povodí Moravy a obcí Halenkov.

Ovšem celá jarní brigáda byla zorganizována zejména díky Základní škole Halenkov, kde se na organizaci podíleli, jak vedení školy, tak pedagogický sbor a všichni žáci. Vše proběhlo dle plánu. Sraz byl v 8 hodin před ZŠ, účastníci se rozdělili do skupin, byly rozdány rukavice, pytle a další pracovní pomůcky. Skupiny pak šly po svých předem vytipovaných trasách a uklízely letitý nepořádek v obci – zejména po obou březích Bečvy.

Bohužel, po hodině sbírání a čištění naší dědiny dobrovolníky odradil usedavý déšť a tak koordinátor akce rozhodl o zrušení a to zejména kvůli obavám o zdraví účastníků. Některé skupiny se přesto rozhodly i nadále v dešti pokračovat ve sběru. Většina se ale stáhla zpět do školy a do požární zbrojnice SDH Halenkov. Příjemným překvapením pro pořadatele byla velice aktivní účast žáků ZŠ Halenkov. Akce bude proto pokračovat 28. dubna 2015, kdy je plánováno vypnutí elektrické energie v celé obci, a kdy tedy budou úklidy na daných trasách dokončeny.

Za organizátory akce: DĚKUJEME VŠEM, KTERÝM ZÁLEŽÍ NA TOM, ABYCHOM ŽILI V PĚKNÉ DĚDINĚ! Organizátoři akce: obec Halenkov, ZŠ Halenkov Spolupracující organizace a spolky: Povodí Moravy, Hasiči Halenkov, Myslivci Javořina, KČT Halenkov, podnikatelé a dobrovolníci. Hlavní koordinátor akce: Petr Janota. Počet účastníků cca 250.

Foto z akce ZDE.

Požár suché trávy v Huslenkách Kychové 19.4.2015

V sobotu 11.4.2015 v 11:56 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru suché trávy do obce Huslenky údolí Kychová – Hluboček. Jednotka vyjela vozidly Mitsubishi L200, CAS 24 LIAZ 101 a CAS 32 Tatra 148.

Jako první dorazilo na místo události přímo na požářiště vozidlo  Mitsubishi. Vozidla CAS 24 LIAZ 101, CAS 32 Tatra 148 zůstala odstavena z důvodu neprůjezdnosti v údolí cca 100 od požářiště.

Průzkumem bylo zjištěno, že byla požárem zasažena plocha cca 50 x 20 metrů. Na místě již zasahovali místní občané, požár se již nerozšiřoval.

Z vozidla Mitsubishi byl nasazen jeden útočný vysokotlaký proud, z vozidla CAS 24 LIAZ 101 jedno dopravní vedení s jedním útočným proudem a jedno dopravní vedení k doplňování vozidla Mitsubishi. Vozidlo CAS 32 Tatra 148 zůstalo v záloze na místě události.

Po likvidaci požáru se jednotka vrátila zpět na základnu.

Požár suché trávy v Halenkově Dinotici 10.4.2015

V pátek 10.4.2015 v 15:16 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru suché trávy do Halenkova údolí Dinotice.

Jednotka SDH Halenkov vyjela na místo události vozidly Mitsubishi L200, CAS 24 LIAZ 101 a CAS 32 Tatra 148. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že při pálení nahromaděných větví došlo vlivem větru k nekontrolovanému rozšíření ohně na suchou trávu neudržovaného pozemku o rozměrech cca 30 x 50 metrů.

Jednotka provedla likvidaci požáru pomocí jednoduchých hasebních prostředků a prolití místa vysokotlakým proudem z vozidla Mitshubishi L200. Po likvidaci požáru se jednotka vrátila zpět na základnu.

Transport zraněného lesního dělníka k sanitnímu vozidlu ZZS v Huslenkách – Kychové 20.2.2015

V pátek 20.2.2015 v 15:16 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín do obce Huslenky údolí Kychová, kde došlo ke zranění osoby provádějící lesní těžbu v lese v blízkosti Galovských lúk nad údolím Kychová.

Jednotka vyjela na místo události vozidlem CAS 24 LIAZ 101 následováno vozidlem Mitsubishi L200 s přívěsem, na něž byla naložena terénní 4 kolka a svozové saně.

Komunikace pro cisternové vozidlo nebyla sjízdná a bylo ponecháno v údolí. Vozidlo Mitsubishi L200 s přívěsem se 4kolkou dojelo po komunikaci z údolí Zběličné pod svah vzdálené cca 500 metrů od místa úrazu dělníka. Dále mohla pokračovat jen terénní 4kolka se svozovými saněmi. 4kolka se dostala ve strmém svahu cca 100 metrů od zraněného. Dále již museli pokračovat ve stoupání a v hlubokém sněhu hasiči společně se zdravotníkem ZZS pěšky. Po dosažení místa události byla zraněnému poskytnuta nezbytná lékařská pomoc. Poté byl zraněný připraven k transportu k sanitnímu vozu. Pomocí vakuových a transportních nosítek byl zraněný snesen cca 100 metrů a dále už byl transportován na svozových saních připojených za terénní 4kolkou.

Zásahu se účastnili také členové jednotky HZS Vsetín.

Článek tiskového mluvčí HZS ZLK k přečtení ZDE.

Místo události ZDE, foto ZDE.

Požár komínového tělesa v Novém Hrozenkově 9.2.2015

V pondělí 9.2.2015 v nočních hodinách byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín do obce Nový Hrozenkov údolí Brodská, kde došlo k požáru komínového tělesa v bytovce. Jednotka vyjela na místo události vozidly TA-L2 Mitsubishi L200  a CAS 24 LIAZ 101.

Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že došlo k zahoření sazí v komínovém tělese, a vlivem popraskané pláště komínového tělesa i k zakouření prostoru bytu a pod střechou. Dále bylo zjištěno, že proces hoření probíhal pouze v tělese komína.

Na místě zasahovala PČR OO Karolinka, jednotka SDH Nový Hrozenkov. Po příjezdu jednotky HZS Vsetín byla provedena kontrola teploty komínového tělesa pomocí termokamery. Po domluvě s VZ jednotka Halenkov se vrátila zpět na základnu.

Požár rodinného domu v Oznici 28.1.2015

Ve středu 28.1.2015 v nočních hodinách byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín do obce Oznice, kde došlo k požáru rodinného domu. KOPIS Zlín si vyžádal výjezd posilové cisterny Tatra 148 CAS 32 pro dodávku hasební vody na požářiště.

Článek ZDE.

Orgány SDH Halenkov pro léta 2015 – 2019

Janota Luboš – Starosta SDH
Členové výboru:
Janota Petr – náměstek starosty
Kocurek Lukáš  – velitel SDH
Janotová Marcela – jednatel
Januš Antonín – hospodář referent MTZ
Krejčí Pavel – kulturní referent
Januš František – sportovní referent
Januš Lukáš – člen výboru
Koňařík Jakub – člen výboru
Orság Roman – člen výboru
Zavičák Stanislav – člen výboru

Předseda kontrolní a revizní komise SDH: Jan Václavík
Členové kontrolní a revizní komise:
Orságová Jana
Tkadlec Jindřich

vybor-sdh-halenkov-2015-2019.jpg

Zpráva z ustavujícího výboru SDH Halenkov ze dne 26.1.2015

V pondělí 26.1.2015 proběhl ustavující výbor SDH Halenkov. Přítomní členové na něm zvolili další funkcionáře SDH Halenkov, kteří tak doplnili orgány SDH Halenkov.

Velitelem SDH Halenkov byl zvolen Kocurek Lukáš, náměstkem starosty Janota Petr, jednatelem Janotová Marcela, hospodářem a referentem MTZ Januš Antonín, kulturním referentem Krejčí Pavel a sportovním referentem Januš František.

Zpráva z výroční valné hromady SDH Halenkov konané dne 24.1.2015

V sobotu 24. ledna 2015 proběhla v předsálí Lidového domu v Halenkově Výroční valná hromada SDH Halenkov. Průběh valné hromady se odvíjel od programu  schváleného členy SDH, kteří se této valné hromady účastnili.
Hlavním bodem programu byly volby orgánů SDH. Výroční valná hromada nejdříve zvolila způsob provedení voleb, a to veřejné hlasování pro volbu  členů návrhové a volební komise, starosty sboru a předsedy kontrolní a revizní komise SDH. Dále zvolila, že se tajným hlasováním budou volit členové výboru a členové kontrolní a revizní komise SDH.

Dle schváleného programu následně probíhaly jednotlivé body:
Nejdříve byli veřejně zvoleni členové návrhové a volební komise. Poté byly předneseny zprávy o činnosti a hospodaření SDH za rok 2014, zpráva revizní komise. Následovalo předání ocenění členů SDH Halenkov.  V rámci diskuze byla přednesena zpráva o činnosti výjezdové jednotky SDH Halenkov.

Poté bylo přistoupeno k nejdůležitějším bodům programu, a to volbám orgánů SDH Halenkov pro období let 2015 – 2019.
Jediným kandidátem na starostu SDH Halenkov byl Luboš Janota, který byl poté veřejným  hlasováním  zvolen za starostu SDH Halenkov.
Předsedou kontrolní a revizní komise SDH Halenkov byl veřejným hlasováním zvolen Jan Václavík.
Volba členů výboru SDH a členů kontrolní a revizní komise SDH proběhla tajným hlasováním.
Členy výboru SDH Halenkov byli zvoleni Janota Petr, Janotová Marcela, Januš Antonín, Januš Lukáš, Januš František, Kocurek Lukáš, Koňařík Jakub, Krejčí Pavel, Orság Roman, Zavičák Stanislav.
Členy kontrolní a revizní komise SDH byli zvoleni Orságová Jana, Tkadlec Jindřich.

Po volbách orgánů SDH byl přednesen návrh plánu činnosti a hospodaření SDH Halenkov na rok 2015.
Posledními body programu byly volba delegátů na okrskovou VVH  a volba delegátů na okresní shromáždění delegátů SDH. Delegáty  na okrskovou VVH byli zvoleni Kocurek Antonín, Pohořelský Karel a Zapalač Karel. Na okresní  shromáždění delegátů SDH byli zvoleni Janota Luboš a Surovec Emil.
Na závěr bylo valnou hromadou schváleno usnesení z výroční valné hromady SDH Halenkov.

Pozvánka na výroční valnou hromadu SDH Halenkov

Sbor dobrovolných hasičů Halenkov si Vás dovoluje pozvat na VÝROČNÍ VALNOU HROMADU, která se bude konat v sobotu 24. ledna 2015 ve 14:00 hodin v sále Lidového domu v Halenkově.

Program:

1. Zahájení, schválení programu, návrhové komise, volební komise.
2. Zpráva o činnosti a hospodaření SDH za rok 2014.
3. Zpráva revizní komise.
4. Předání ocenění členů.
5. Diskuze.
6. Volba starosty SDH, předsedy kontrolní a revizní komise SDH.
7. Volba členů výboru SDH, členů kontrolní a revizní komise SDH.
8. Návrh plánu činnosti a hospodaření na rok 2015.
9. Volba delegátů na okrskovou VVH.
10. Volba delegátů na Shromáždění delegátů SDH.
11. Doporučení funkcionářů do okrsku, OSH, KSH, do ústředních orgánů SH ČMS.
12. Usnesení.
13. Závěr.