Události v roce 2013

PF 2014

Příjemné prožití vánočních svátků, mnoho zdraví, stěstí a úspěchů v novém roce, přejí Hasiči Halenkov.

img_3391_02.jpg

Dotace Zlínského kraje v roce 2013

Obec Halenkov obdržela v roce 2013 od Zlínského kraje dotaci na zabezpečení akceschopnosti JPO II SDH Halenkov. Finanční prostředky, a je nutno říci – o různé výši jsou každým rokem vypláceny obci, jež má zřízenou funkční jednotku požární ochrany kategorie JPO II. Jsou určeny na hrazení nákladů, které vznikly v souvislosti s placením dohod o vykonání práce, uzavřených mezi obcí a členy výjezdové jednotky JPO SDH Halenkov a na hrazení nákladů, které vznikly v souvislosti se zásahy jednotky mimo katastr obce Halenkov. V letošním roce, po několikaletém trendu snižování objemu prostředků na dotace, byl stát a potažmo Zlínský kraj štědřejší.

Obci Halenkov byla tak v roce 2013 vyplacena dotace na JPO II SDH Halenkov v celkové výši: 314 000,- Kč.

Za JPO II SDH Halenkov velitel Janota Luboš.

Požár hospodářského stavení v Novém Hrozenkově 7.11.2013

Foto ZDE, místo události ZDE.

Požár travního porostu v Huslenkách 27.10.2013

V neděli 27.10.2013 v 11:02 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru travního porostu v obci Huslenky. Jednotka vyjela na místo události vozidly Mitsubishi L200, CAS 32 TATRA 148 a CAS 24 LIAZ 101.

Nejdříve dorazilo  na místo události vozidlo TA-L2 Mitsubishi L200. Průzkumem bylo zjištěno, že hoří pruhy shrabaného sena, tráva a klestí a vlivem silného větru hrozí rozšíření požáru do blízkého lesa. V době příjezdu již na místě zasahovali místní občané, kteří se snažili zabránit rozšíření požáru do blízkého lesa. Jednotka ihned započala hasební práce nasazením jednoho útočného vysokotlakého proudu a jednoduchými hasebními prostředky byla hašena jednotlivá ohniska. Během zásahu se postupně zapojily do hasebních prací další hasičské jednotky SDH Hovězí, Huslenky a HZS Vsetín. Po likvidaci požáru se jednotka SDH Halenkov po dohodě s VZ vrátila zpět na základnu. Na místě ještě zůstaly jednotky SDH Huslenky a Hovězí.

Foto ZDE, místo události ZDE, článek na požáry.cz ZDE.

Výcvik jednotek 6. okrsku 26.10.2013

Foto ZDE, místo události ZDE.

Pátrání po pohřešované osobě v Poteči 27.9.2013

V pátek 27.9.2013 v 9:06 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k technické pomoci – pátrání po pohřešované osobě do obce Poteč. Na místo události vyjela vozidlem Mitsubishi L 200 s přívěsem a terénní čtyřkolkou. Po příjezdu na místo spolupracovala při pátrání s již zasahujícími složkami IZS. V 15:13 hodin odjela na základě rozhodnutí VZ zpět na základnu.
TFA Okolo Kohútky 24.8.2013

V sobotu dne 24.8.2013 proběhl na hřebeni Javorníků v areálu Horského hotelu Kohútka 3. závod Vsacké ligy v TFA. Z bezmála 100 zaregistrovaných hasičů a hasiček nakonec změřilo své síly 21 žen a 58 mužů. Příjemné počasí, bezchybná práce pořadatelů, vše v kombinaci s náročnou tratí dávalo tušit, že budou k vidění obdivuhodné výkony.

V kategorii mužů nakonec s časem 02:29,14 zvítězil Baklík Aleš ze Strážnice. Na druhém místě se s časem 02:32,97 umístil vedoucí průběžného pořadí Vsacké ligy Januš Martin z Halenkova a konečně na 3. místě skončil s časem 02:41,09 Smilek Petr ze Stanovnice.

V ženské kategorii zvítězila s časem 02:57,82 Zádilská Lucie ze Vsetína. Zařadila se tak k favoritkám na celkové vítězství Vsacké ligy TFA. K nim bezesporu také patří na Kohútce druhá Zubíková Kateřina z Jablůnky a v pořadí třetí Janušová Radka z Halenkova.

Kategorii družstev mužů vyhráli zástupci SDH Halenkov a kategorii družstev žen hasičky SDH Vsetín.

Zbývá dodat, že si vítězové odvezli hodnotné věcné ceny a snad všichni účastníci pocit příjemně prožitého sportovního zápolení v atraktivním prostředí Kohútky.

A poděkování? Všem pořadatelům z řad SDH Halenkov a SDH Nový Hrozenkov, obci Halenkov, městysi N. Hrozenkov a hlavním sponzorům – viceprezidentovi Agrární komory ČR Ing. Jindřichu Šnejdrlovi a provozovatelům Horského hotelu Kohútka manželům Kocurkovým.

Foto ZDE, článek na Požáry.cz ZDE.

Transport zraněné osoby z lesa v Halenkově Provazném 5.8.2013

V pondělí 5.8.2013 kolem 8:30 se na hasičskou zbrojnici dostavil místní občan, který byl telefonicky informován o tom, že při těžbě v údolí Provazné v části Buřanová došlo k zavalení lesního dělníka vzrostlým stromem. Službu konající členové jednotky SDH Halenkov okamžitě předali tuto informaci KOPIS Zlín a jednotce byl následně vyhlášen poplach.

Jednotka vyjela vozidly Mitshubishi L 200, terenní 4 kolkou transortním vozíkem a CAS 25 LIAZ. Vzhledem k těžkému terénu, zůstala vozidla Mitsubishi L200 a CAS v údolí Provazné u odbočky do lesa. Na místo dále pokračovala pouze 4kolka s transportním vozíkem.

Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že došlo k zavalení lesního dělníka stromem. Ten se z pod něj dostal vlastními silami, ale ztěžoval si na bolesti a necitlivost nohou. Jednotka provedla předlékařskou první pomoc, nasazení krčního límce a s těžce zraněným vzhledem k charaketru poranění zbytečně nemanipulovala a vyčkávala příjezdu ZZS Vsetín.

Po příjezdu ZZS Vsetín a HZS PS Vsetín asistovali členové jednotky při naložení zraněného na vakuovou matraci a jeho transportu na vozík připojený za terénní 4kolkou pomocí níž byl zraněný transportován dolů do údolí k sanitnímu vozu ZZS Vsetín.

Lékař ZZS Vsetín povolal na místo vrtulník LZS, který ovšem musel přistát až na fotbalovém stadionu v centru obce. Sanitní vůz a vozidla jednotek SDH Halenkov a HZS Vsetín přejela z údolí na stadion, kde členové jednotek asistovali při přeložení zraněného ze sanitního vozu do vrtulníku.

Foto ZDE, místo události ZDE, trasa 4 kolky ZDE, článek HZS Zlínského kraje ZDE.

Pátrání po pohřešovaném chlapci v Rajnochovicích 5.8.2013

Naše jednotka byla v pondělí 5.8.2013 v 0:15 povolána KOPIS Zlín k pátrání po pohřešovaném chlapci, který se ztratil v neděli v noci v Rajnochovicích. K pátrání byla využita naše terénní 4kolka Polaris.

Informace o zásahu v článku HZS Zlínského kraje ZDE.

3. ročník fotbalového turnaje „O pohár starosty obce Halenkov“ 3.8.2013

V sobotu 3.8. se na hřišti TJ Tatran Halenkov konal 3.ročník turnaje v kopané o Pohár starosty obce Halenkov. Turnaje se již tradičně zúčastnily týmy hasičů z Halenkova, Halenkovic, Nového Hrozenkova, slovenského Štiavniku, týmy myslivců Halenkov a sportovců Halenkov. Postupovým klíčem, kdy se hrálo nejdříve ve dvou skupinách, se nakonec do finále „prokousali“ hasiči ze Štiavniku a halenkovští sportovci. A šťastnější byli nakonec sportovci. Po vítězství 1:0 si při slavnostním ukončení turnaje po zásluze převzali z rukou starosty obce Ing. Jiřího Lušovského putovní pohár. S věcnými cenami se pak dostalo na každého účastníka. Zde se patří poděkovat sponzorům, zejména poslanci parlamentu ČR ing. Františku Novosadovi a jednateli firmy Beech s.r.o. Brno ing. René Kajabovi.

Foto ZDE.

Pálení sena v Huslenkách Bratřejůvce 2.8.2013

V pátek 2.8.2013 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru travního porostu v obci Huslenky nad údolím Bratřejůvka. Jednotka vyjela vozidly Mitsubishi L200, CAS 24 LIAZ 101 a CAS 32 TATRA 148.

Jako první dorazilo za 6 minut na místo události vozidlo Mitsubishi L200. Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o pálení suchého sena na ploše cca 30 x 20 metrů.

Při jízdě z údolí Bratřejůvka na místo události bylo také zjištěno, že tato trasa není sjízdná pro vozidla CAS z důvodu a prudkého stoupání a velkého bočního náklonu v jednom z úseků cesty. Vzhledem velikosti požáru a nesjízdnému terénu byla vozidla CAS ponechána dole v údolí a na místě požáru zasahovalo pouze vozidlo Mitsubishi L200 s jedním vysokotlakým proudem. Vozidlo CAS 32 bylo vráceno zpět na základnu. Po spotřebování 220 l hasební vody se vozidlo vrátilo dolů do údolí doplnit vodu a vrátilo se zpět na dohašení požáru i s velitelem jednotky HZS Vsetín, který během zásahu přijel se svou jednotkou a vyčkával dole v údolí. Do Bratřejůvky se také dostavila jednotka SDH Huslenky s DA Ford Tranzit.

Foto ZDE,  místo události ZDE.

Pozvánka na fotbalový turnaj „O pohár starosty obce Halenkov“

Dovolujeme si Vás pozvat na vás na fotbalový turnaj O pohár starosty obce Halenkov, který se koná v sobotu 3.8.2013 od 9.30 na hřisti TJ Tatran Halenkov.

Turnaje se zúčastní celkem 6 družstev, z toho 4 hasičská ze Štiavniku, Halenkovic, Nového Hrozenkova a pořadatelského Halenkova, dále Myslivci Halenkov a Turisti společně se „starými pány“.

Pokud nepatříte mezi fandy amatérského fotbalu, přijďte i s rodinou, dětmi, přáteli vyzkoušet nový sportovně zábavní areál, nebo třeba jen opéct špekáčky, další občerstvení je připraveno.

Požár stodoly v Halenkově 28.7.2013

V neděli 28.7.2013byje jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru stodoly v obci Halenkov, místní části Na Kopci. Jednotka vyjela na místo události vozidly TA-L2 Mitsubishi L200, CAS 24 LIAZ 101 a CAS 32 T148.

V době příjezdu 1. vozidla TA-L2 Mitsubishi L200 již na místě události zasahovali místní občané, kteří se snažili pomocí několika RHP zabránit vzniku požáru na vozidle PV3S, které bylo zaparkováno v těsné blízkosti hořící stodoly.

Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že požárem je zasažen celý objekt stodoly a vlivem sálavého tepla hrozí vnik požáru na vozidlech PV3S a Audi 80, které byly zaparkovány v blízkosti stodoly. Obě vozidla již měly vlivem sálavého tepla poškozeny plastové díly a lak karoserie.

Z vozidla TA-L2 Mitsubishi L200 byl nasazen 1 útočný vysokotlaký proud na ochranu vozidla PV3S před sálavým teple a aby se zabránilo vzniku požáru na vozidle.

Po příjezdu vozidla CAS 24 LIAZ 101 byly rozvinuty další 3 útočné proudy. Jeden proud ochlazoval Audi a vedle stojící dřevěný domek, další dva útočné proudy hasily požár stodoly.

V průběhu zásahu na místo přijely jednotky SDH Nový Hrozenkov a hasiči města Karolinka a jednotka HZS Vsetín, které se zapojily do hasebních prací a následné rozebírání konstrukcí stodoly.

Po likvidaci požáru se jednotky vrátily zpět na své základny.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Dopravní nehoda automobilu a dodávky v Novém Hrozenkově 10.7.2013

Ve středu 10.7.2013 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k odstranění následku dopravní nehoda osobního automobilu a dodávky v obci Nový Hrozenkov u Balatonu. Jednotka vyjela na místo události vozidla TA-L2 Mitsubishi L200 a CAS 24 LIAZ 101.

Na místě události již zasahovaly v době našeho příjezdu složky IZS – PČR Vsetín OO Karolinka a ZZS Vsetín. Průzkumem bylo zjištěno, že účastníci nehody jsou mimo havarovaná vozidla, spolujezdkyně z OA byla v péči ZZS Vsetín, řidiči OA a dodávky byli nezraněni. Vozidla byla bez úniku provozních náplní. Na OA jsme odpojili autobaterii, vozidlo se nacházelo mimo vozovku a bylo nepojízdné. Členové jednotky řídili provoz na místní komunikaci.

Na místo se poté dostavila jednotka HZS Vsetín. Po domluvě s VZ HZS zůstala dále na místě jednotka Halenkov s vozidlem TA-L2 Mitsubishi L200, vozidlo CAS 24 LIAZ 101 a jednotka HZS VSETÍN se vrátili zpět na základnu. Členové jednotky, kteří zůstali na místě události dále řídili provoz na komunikaci a vyčkali příjezdu dopravní policie, která poté DN zadokumentovala. Jednotka dále asistovala při nakládání OA na vozidlo odtahové služby. Před naložením OA na vozidlo odtahové služby bylo nutné pomocí hydraulického kombinovaného vyprošťovacího zařízení rozstřihnout tyč dopravní značky, která zůstala zapříčena pod přední nápravou.

Poté se jednotka vrátila zpět na základnu.

Foto ZDE.

Dopravní nehoda traktoru v Halenkově 5.7.2013

V pátek 5.7.2013 byla jednotka SDH Halenkov telefonicky informována občanem Halenkova o nehodě traktoru, při níž došlo v obci Halenkov místní části Hluboké k zavalení řidiče. Jednotka ihned vyhlásila poplach a událost přes RDST oznámila na KOPIS Zlín s žádostí o vyslání jednotky HZS. Poté s vozidlem CAS 24 Liaz, vyrazila k události. Vozidlo TA-L2 Mitsubishi bylo tou dobou na asistenci v Rally závodech.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že řidič malotraktoru s přívěsem naloženým palivovým dřívím je již mimo nebezpečí. Z pod malotraktoru jej vyprostili místní občané, kteří na místo dorazili před příjezdem jednotky. Řidič byl v době příjezdu jednotky při vědomí, dezorintován, ale nehlásil známky vážnějšího zranění. Jednotka mu poskytla základní ošetření a pak jej doprovodila k vozidlu ZZS Vsetín, které mezi tím dorazilo na místo zásahu.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Asistence při přistání vrtulníku v Novém Hrozenkově 22.6.2013

V sobotu 22.6.2013 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k asistenci při zásahu vrtulníku ZZS v obci Nový Hrozenkov u kopupaliště Balaton. Jednotka vyjela vozidly Mitsubishi L 200 a CAS 24 Liaz. Po příjezdu na místo jednotka spolupracovala s již zasahujícími složkami IZS.

Tisková zpráva ZDE.

Kácení Máje na Halenkovských slavnostech 8.6.2013

V sobotu 8.6.2013 jsme v rámci programu Halenkovských slavností provedli kácení máje s hranou scénkou na téma Mrazík. Více níže nebo ZDE.

IFrame

IFrame

Požár seníku v Novém Hrozenkově 4.5.2013

Jednotka SDH Halenkov byla dne 4.5.2013 povolána KOPIS Zlín k požáru hospodářského stavení do obce Nový Hrozenkov. Na místo události vyjela vozidly TA-L2 Mitsubishi L200 a následně CAS 25 LIAZ 101.

Členové jednotky zahájili ihend po příjezdu na místo události průzkum a hasební práce pomocí jednoho útočného vysokotlakého proudu z vozidla L200. Pro zvýšení has. účinku bylo přiměšováno smáčedlo Pyrocool. Na místě hořelo seno a dřevěné konstrukce seníku, které bylo nutné rozebírat. Z vozidla CAS 25 LIAZ 101 byla doplňována CAS 32 TATRA 815 jednotky Karolinka město. Po likvidaci požáru se po dohodě s VZ HZS Vsetín jednotka vrátila na základnu.

Místo události ZDE, foto ZDE.

Požár podkroví domu v Huslenkách 2.5.2013

Ve čtvrtek 2.5.2013 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru podkroví domu v Huslenkách. Jednotka vyjela na místo události vozidla Mitsubishi L200 a CAS 24 Liaz 101.

Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že došlo k požáru podkroví domu. Majiteli domu se před příjezdem hasičů podařilo vodou uhasit plameny v okolí digestoře. Tímto zásahem zabránil možným daleko větším škodám. Bylo však nutné zkontrolovat, zda nejsou v prostoru mezi střechou a vnitřními příčkami skryta ohniska požáru. Po odstranění části sádrokartonových desek byly nalezeny dohořívající ohniska, které byly dohašeny vysokotlakým proudem z vozidla Mitsubishi L200.

Na místě události dále zasahovaly jednotky HZS Vsetín, SDH Huslenky a Hovězí.

Po likvidaci požáru se jednotky zpět na základny.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Pomoc při transportu pacenta ve Velkých Karlovicích 6.4.2013

V sobotu 6.4.2103 ve 12:16 byla jednotka SDH Halenkov povolána do Velkých Karlovic k pomoci při snesení pacienta k sanitce zdravotní záchranné služby (ZZS). Jednotka vyjela na místo vozidlem Mitsubishi L200 a se sněžným skutrem a saněmi naloženými na přívěsu.

Po příjezdu na shromaždiště, kde již byly jednotky HZS Vsetín a hasiči z Karolinky, vyrazili na místo události společně na skutru s připojenými saněmi členové jednotek Halenkov a Vsetín.

Jednotky se vydaly na místo zásahu cestou určenou GPS navigací. Tato cesta na místo události ale skončila v lese cca 500 metrů od obydlí pacienta. Jednotka se proto musela vrátil zpět cca 1 km na rozcestí, kde by se vydala alternativní cestou. Při otáčení skútru hlubokém sněhu došlo k jeho zahrabání. Členové HZS Vsetín se proto rozhodli pro zdolání zbylého úseku pěšky k pacientovi. Jednotka SDH Halenkov pokračovala ve vyprošťování skútru. Vyproštění skútru trvalo asi 10 minut, poté se jednotka vrátila 1km zpět na rozcestí a zde zvolila alternativní trasu (ZDE), která vedla přímo až k bydlišti pacienta. V tu dobu byl již u pacienta lékař ZZS Vsetín.

V průběhu akce dorazila na shromaždiště i horská služba se dvěma čtyřkolkami a přívěsnými saněmi. Členové HS byli informováni, aby zkusili nalézt jinou přístupovou cestu. HS se proto vydala k chalupě od vleků lyžařského střediska Kyčerka a podařilo se jim dostat na místo jako první.

Chvíli po příjezdu HS dorazil na místo náš skutr a pěšky členové HZS Vsetín. Pacient byl ve spolupráci s HZS a HS naložen na svozové saně horské služby a následně byl transportován do údolí Pluskovec k sanitce ZZS.

Foto ZDE, článek HZS ZDE.

Trasa skutru k místu události ZDE.

Dopravní nehoda autobusu v Hovězí 31.3.2013

V neděli 31.3.2013 ve 14:23 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k dopravní nehodě linkového autobusu do obce Hovězí.

Jednotka vyjelana místo události vozidly TA Mitsubishi L 200 a CAS 24 LIAZ. Při příjezdu na místo zde již zasahovala jednotka HZS Vsetín.

Autobus ležel pravým bokem v příkopě. Aby bylo možné uvolnit dveře autobusu, bylo  bylo nutné v okolí dveří odkopat část zeminy. Poté bylo umožněno cestujícím z autobusu vystoupit a nasednout do náhradního autobusu. Následně byl autobus vytažen zpět na silnici.

Foto ZDE, Video ZDE (v čase od 00:40).

Autor fotek: HZS Vsetín.

Vytažení OA z koryta potoka v Halenkově Hlubokém 29.3.2013

Členové jednotky SDH Halenkov, kteří měli v hasičské zbrojnici pohotovost, přijali dne 29.3.2013 v 8:50 telefonický hovor od místního občana s žádostí o vytažení havarovaného vozidla, které sjelo do koryta potoka v údolí Hluboké v Halenkově. Tato informace byla ihned předána na KOPIS Zlín a po dohodě s operačním důstojníkem vyjela jednotka na místo události s vozidlem Mitsubishi L200.

Po příjezdu na místo události, bylo zjištěno, že při couvání z nesjízdného stoupání došlo ke sjetí osobního automobilu do koryta potoka. Průzkumem bylo zjištěno, že nedošlo ke zranění osob ani k úniku provozních kapalin z vozidla. K vytažení vozidla byl použit traktor s navijákem místního občana. Aby nedošlo k poškození vytahovaného vozidla, bylo nutné odřezat jeden kmen stromu. Následně bylo vozidlo vytaženo zpět na komunikaci. Jednotka se poté vrátila zpět na základnu.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Požár hospodářského stavení v Hovězí 19.2.2013

V úterý 19.2.2013 v čase 00:24 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín do obce Hovězí k požáru střechy zámečnické dílny v údolí Hovízky.

Jednotka vyjela na místo události vozidly TA-L2 Mitsubishi L200 v 00:28 následováno vozidlem CAS 24 LIAZ 101. Již za 5 minut bylo vozildo Mitsubishi na místě události vzdáleném 7,7 km od naší hasičské zbronice a v čase 00:37 přijela CAS 24 LIAZ 101 SDH Halenkov.

V době příjezdu již na místě události zasahovala místní jednotka SDH Hovězí “ s vozidlem CAS 32 TATRA 148.

Členové naší jednotky  zahájili po příjezdu hasební zásah  z vozidla Mitsubishi  vysokotlakým útočným proudem přímo do podbití hořící střechy. Následně byly zasahujícími jednotkami sestaveny 3 nastavovací žebříky. Dva žebříky byly postaveny z čelní strany, hasiči tak mohli začít hasební zásah v dýchací technice přímo v prostorách střechy. Třetí žebřík byl postaven z boční strany objektu, se kterou bezprostředně sousedila vedlejší budova. Ve štítové stěně byl plechový vstup, po jehož otevření byl umožněn  přístup do půdních prostor pod hořící střechou.

Hoření stále probíhalo pod plechovým střešním pláštěm, v některých místech byla plechová krytina téměř prohořená. Aby se podařilo rychle lokalizovat požár, bylo nutné plechovou krytinu za pomocí rozbrušovací pily a ručních nástrojů odstranit. Postupně se podařilo požár lokalizovat a po dalším rozebrání střešní konstrukce a stržení části podhledu se podařilo požár zlikvidovat.

Po likvidaci požáru se všechny jednotky vrátily na základnu. Zásahu se zúčastnila jednotka HZS Vsetín a jednotky SDH Halenkov, Hovězí a Valašská Polanka.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Pátrání po pohřešovaném běžkaři na Pulčínách 9.2.2013

V sobotu 9.2.2013 ve 22:16 KOPIS Zlín povolal jednotku SDH Halenkov do obce Zděchov k pátrací akci po pohřešovaném jednapadesátiletém muži ze Zděchova, který se ztratil na běžkařské trase z Pulčína do Zděchova.

Jednotka vyjela na místo události vozidlem TA-L2 Mitsubishi L200 s přívěsem, na kterém byl naložen sněžný skútr a svozové saně. Po příjezdu na shromaždiště v obci Zděchov vyčkali členové se skútrem a saněmi na další povolané jednotky. Vozidlo Mitsubishi odjelo zpět na základnu do Halenkova, kde byla na přívěs naložena terénní čtyřkolka na sněžných pásech a poté se vrátilo do Zděchova.

Mezitím již probíhala pátrací akce z Pulčínské strany, kde prováděly pátrání pěší skupiny jednotkek HZS Valašských Klobouk, SDH Francova Lhota, Horní Lideč, Pulčín, policie ČR z Horní Lidče a Valašských Klobouk s jedním sněžným skútrem. V pátrání pomáhali i občané obce Pulčín.

Po shromáždění sil a prostředků byla zahájena i pátrací akce ze Zděchova směrem na oblast kolem hlavního hřebene v lokalitě sedla Radošov. Do pátrání se zapojila také místní rolba, která v této oblasti udržuje běžkařské trasy. V průběhu akce se do pátrání zapojili i členové horské služby z Kohútky a Soláně s jednou čtyřkolkou a dvěma sněžnými skútry.

Do pátrání byla povolána i lezecká skupina z krajské stanice HZS ve Zlíně s vozidlem Land Rover Defender. Tato jednotka se zapojila do pátrání v horní části údolí Pulčínského potoka.

Po neúspěšné fázi hledání pohřešované osoby se rozhodovalo o možnosti přesunu všech sil a prostředků ze Zděchova do Pulčína, kde by se zahájilo pátrání v rojnici ve směru na Zděchov. V této chvíli se ale ozvala jedna z pěších pátracích skupin, která se vracela z oblasti sedla Radošov do Pulčína, že našla podezřelé stopy, které by mohly patřit pohřešované osobě. Postupem času při chůzi po této stopě se tato domněnka stále více potvrzovala. Veškerá technika se ihned vydala na pomoc směrem k pěší skupině. Později v čase 2:57 se podařilo pěší skupině pohřešovanou osobu nalézt v korytě Pulčínského potoka. Pátrací skupina poskytla první pomoc nalezené osobě, která byla velmi podchlazená a těžce komunikovala. Dále skupina předala ostatním jednotkám informaci s GPS souřadnicemi místa nálezu. Během krátké chvíle se podařilo dorazit na místo nálezu skupinám členů horské služby s hasiči na dvou sněžných skútrech a terénní čtyřkolce. Naše jednotka jela se skútrem s připojenými saněmi a čtyřkolkou po komunikaci z Pulčína do údolí Pulčínského potoka. Na jednom úseku byla lesní komunikace neprůjezdná, blokovalo ji zhruba pět stromů, které zde zůstaly ležet po nedokončené těžbě. Pomocí řetězové pily se podařilo komunikaci zprůjezdnit. Mezitím se záchranářům podařilo na nosítkách vynést zraněného z koryta potoka na blízkou komunikaci. Následně jsme dorazili na místo. Podchlazená osoba byla ihned naložena na saně zapojené za skútrem a za asistence dvou členů horské služby, jsme podchlazeného muže rychle svezli údolím Pulčínského potoka a v čase 3:20 předali do zdravotní péče ZZS Vsetín.

Naše jednotka poté zahájila návrat na základnu. Vozidlo Mistubishi s přívěsem přejelo ze Zděchova do dolní části obce Pulčín, odkud byl nejprve odvezen na základnu skútr se saněmi. Poté se ještě vozidlo vrátilo zpět pro čtyřkolku.

Této akce se zúčastnilo více než 50 osob. Deset policistů z různých oddělení vsetínského a zlínského okresu, jednotky dobrovolných hasičů Francova Lhota, Horní Lideč, Pulčín, Zděchov, Huslenky, Halenkov, členové Horské služby stanice Kohútka a Soláň, profesionální hasiči z Valašských Klobouk, Vsetína, lezecká skupina ze Zlína a dobrovolníci z řad občanů.

Foto ZDE. Přibližné místo nalezení pohřešované osoby ZDE. Místo naložení osoby na svozové saně ZDE.

Článek HZS Zlínského kraje ZDE.

Článek PČR Zlínského kraje ZDE.

Projetá trasa skútru při vyhledávání osoby v lokalitě Radošov – sedlo trasa 01 (soubor ve formátu „kmz“ – je nutné mít naistalovanou aplikaci Google Earth).

Projetá trasa skútru při vyhledávání osoby v lokalitě Pulčín – Pulčínský potok – transport nalezené osoby k sanitce trasa 02  (soubor ve formátu „kmz“ – je nutné mít naistalovanou aplikaci Google Earth).

Prověřovací cvičení – transport zraněných osob v Provazném 27.1.2013

V neděli 27.1.2013 proběhlo prověřovací cvičení jednotky SDH obce Halenkov zaměřené na transport zraněných osob v nepřístupném terénu v zimních podmínkách. Cílem cvičení bylo zejména prověřit tři způsoby možného transportu a zjistit časovou a fyzickou náročnost jednotlivých způsobů transportu.

Místo události bylo situováno v místní části obce Halenkov, v údolí Provazné, v lese cca 600 m od údolní přístupové komunikace. Jednotka vyjela na místo události v konvoji s technikou TA – L2 Mitsubishi L200 (osádka 1+4), sněžným skútrem s připojenými saněmi (osádka 1+1) a terénní čtyřkolkou na sněžných pásech, na kterou je pro transport osob možné zavěsit konzoli pro nosítka (osádka 1+1).

Jednotka s technikou nejprve dorazila na shromaždiště – simulované stanoviště ZZS. Zde se jednotka dle způsobu transportu rozdělila do tří skupin. První skupina (1+1) se sněžným skútrem a připojenými saněmi a druhá skupina (1+1) s terénní čtyřkolkou pokračovala dále, nahoru ke zraněným osobám. Skupina (1+3) z vozidla Mitsubishi pokračovala dále pěšky. Ke zraněným osobám bylo nutné překonat vzdálenost cca 600 m a převýšení 80 metrů.

Tuto trasu zdolal sněžný skútr za 2 minuty a 4 kolka za 3 minuty. Pěší skupině trvalo zdolání této vzdálenosti dlouhých 12 minut.

Po příjezdu na místo, byla zraněným poskytnuta předlékařská pomoc a ošetřena poranění. Vzhledem k charakteru a cíli cvičení bylo použito k zafixování simulovaných zlomenin nouzových prostředků, a bylo upuštěno od použití termoizolační folie k zabránění dalšímu podchlazení.

Poté byl zahájen transport zraněných k simulovanému stanovišti ZZS. Cesta zpět trvala skútru se saněmi 3 minuty. Terénní čtyřkolka musela zvolit vzhledem k použití závěsné konzole pomalejší jízdu, takže doprava zraněného trvala 7 minut. Fyzicky a časově nejnáročnější transport čekal pěší skupinu. Členové této skupiny museli během transportu několikrát odpočívat. Pěší transport dolů tak trval 13 minut.

Závěrem lze konstatovat, že použitím svozových saní připojených za sněžným skútrem nebo terénní čtyřkolkou na sněžných pásech je doba nutná pro dopravu záchranářů ke zraněným a jejich návrat zpět podstatně kratší a daleko méně fyzicky náročnější než pěší transport. V tomto případě trval transport  na celkové vzdálenosti 1200 metrů  5 minut při použití skútru a saní, ale 25 minut pěším způsobem.

Foto ZDE, místo události a situační mapka ZDE.

Požár dřevěnice v Karolince Raťkově 9.1.2013

Ve středu 9.1.2013 v 1:51 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru dřevěnice do měata Karolinka – údolí Raťkov. Jednotka vyjela na místo události vozidly TA-L2 Mistubishi L200 a CAS 24 LIAZ 101.

V době příjezdu vozidla Mistubishi již místě události zasahovala jednotka hasičů Karolinka město. Současně přijela na místo události jednotka SDH Nový Hrozenkov s vozidlem CAS 32TATRA 148. Následně přijelo na místo události i vozidlo CAS 24 LIAZ 101.

Jednotka se ihned zapojila do hasebních prací, členové zasahovali v DT nejprve v přízemní části chaty, poté v 1. patře a za pomoci 3 ks nastavovacího žebříku i na střeše chaty. K hašení požáru byl z vozidla CAS 24 použit 1 proud „C“ a 1 vysokotlaký proud. Dále byla nasazena přetlaková ventilace o odvětrání objektu od zplodin hoření. Vozidlo CAS 24 bylo doplňováno z CAS 32 TATRA 148 Nový Hrozenkov.

Po lokalizaci požáru již nebylo zapotřebí na místě události sil a prostředků jednotky a po domluvě s VZ se jednotka vrátila zpět na základnu.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Ostranění spadlého stromu Dinotici 5.1.2013

V sobotu 5.1.2013 v 11:08 byla jednotka SDH Halenkov vyslána KOPIS Zlín k odstranění spadlého stromu v obci Halenkov, údolí Dinotice.

Jednotka vyjela na místo události vozidlem TA – L2 Mitsubishi. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že došlo k vyvrácení stromu přes koryto potoka Dinotice až na místní komunikaci, kde bránil průjezdu vozidel. Jednotka nejprve provedla odřezání částí stromu, které přesahovaly do komunikace a poté provedla pomocí navijáku odtažení stromu přes koryto potoka na komunikaci, kde byl následně rozřezán na cca 1 m dlouhé části.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Dopravní nehoda osobního automobilu v Halenkově 2.1.2013

Jednotka SDH Halenkov byla dne 2.1.2013 ve 13:06 vyslána KOPIS Zlín k dopravní nehodě OA s vyproštěním osob v řece Vsetínská Bečva v obci Halenkov, lokalitě U Splavu.

Po příjezdu na místo události ve 13:10 bylo průzkumem zjištěno, že došlo k dopravní nehodě vozidla Škoda Felicia, vozidlo se nacházelo v korytě řeky Bečvy.

Na místě již v době příjezdu zasahovali místní občané, kteří poskytli první pomoc řidičce vozu, která se svépomocí dostala z vozidla ke kamenné zdi u břehu řeky.

Členové jednotky provedli kontrolu zdravotního stavu řidičky a po příjezdu ZZS Vsetín ji předali do péče ZZS. Dále bylo provedeno protipožární zabezpečení, odpojení AKU, zabezpečení místa DN pomocí kuželů a řízení provozu na pozemní komunikaci.

Po zaevidování nehody PČR Vsetín, vyčkala na příjezd jeřábu HZS ZLK z Otrokovic. Po příjezdu bylo vozidlo pomocí jeřábu vytaženo z koryta řeky na přistavené odtahové vozidlo. Poté se jednotka vrátila zpět na základnu.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Velmi podobná dopravní nehoda na úplně stejném místě se stala 8.1.2010 – odkaz ZDE.