Události v roce 2017

PF 2018

Vše nejlepší, hodně zdraví, mnoho osobních i pracovních úspěchů v novém roce 2018 Vám přejí hasiči Halenkov.

Počet zásahů JSDH Halenkov za rok 2017

Jednotka SDH Halenkov vyjela v roce 2017 k celkem 54 událostem.

Kategorizace a počty zásahů jednotky SDH Halenkov v roce 2017:

Typ události Počet účastí Celkový čas
Dopravní nehoda silniční 3 2:11
Dopravní nehoda železniční (vč. metra) 2 1:25
Ostatní pomoc 4 3:36
Planý poplach 2 1:36
Požár 13 21:06
Technická pomoc 30 0:34
CELKEM ZA JEDNOTKU 54

Požár pergoly – Halenkov 30.12.2017

V sobotu 30.12.2018 byla jednotka SDH Halenkov povolána k požáru pergoly, který vznikl v Halenkov v údolí Hluboké.

Jednotka vyjela na místo události vozidly Mitsubishi L200 a CAS 20 Tatra 815. V době příjezdu na místo události byl již celý objekt zasažen plameny. Jednotka nasadila 1 vysokotlaký proud z vozidla Mitsubishi L200, a z CAS 20 Tatra 815 1 vysokotlaký proud a dopravní vedení se dvěma útočnými proudy „C“.

Foto ZDE.

Požár kotelny rodinného domu – Hovězí 22.12.2017

V pátek 22.12.2017 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru kotelny rodinného domu do obce Hovězí. Vyjela vozidlem CAS 20 T 815 a TA Mitsubishi.

Po příjezdu na místo a provedeném průzkumu, byla po dohodě s s velitelem zásahu bez dalšího zásahu vrácena zpět na základnu.

Dopravní nehoda OA s vlakem – Halenkov 21.12.2017

Ve čtvrtek 21.12.2017 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k dopravní nehodě osobního vozidla s vlakem do obce Halenkov. Bylo hlášeno, že na železničním přejezdu došlo při nehodě ke zranění dvou osob, bez nutnosti vyproštění osob. Jednotka vyjela vozidlem CAS 20 T 815.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že osobní vozidlo Škoda Felicia narazilo do projíždějící nákladní lokomotivy s jedním připojeným vagonem. Řidička byla bez zjevných známek zranění venku z vozidla. Jednotka jí ihned poskytla předlékařskou pomoc a dále bylo zjištěno, že ve vozidle cestovalo dvouměsíční dítě. To bylo v době příjezdu jednotky v sanitce přepravní služby Nemocnice Vsetín. Řidič sanitky s přepravovanými pacienty projÍžděl místem události a před příjezdem jednotky poskytl péči řidičce i dítěti.

Po příjezdu ZZS Vsetín si členové ZZS převzali oba zraněné do své péče a poté odvezli k dalšímu vyšetření do nemocnice. Jednotka proto vyčkala na základní šetření ze strany PČR, pak vyprostila pomocí navijáku havarované vozidlo z příkopy. Po příjezdu HZSP SŽDC Přerov jednotka předala místo události jejímu veliteli a vrátila se zpět na základnu.

Požár truhlářské dílny – Huslenky, Hluboček 20.12.2017

Ve středu 20.12.2017 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k požáru truhlářské dílny do obce Huslenky, údolí Kychová čast Hluboček. Jednotka vyjela na místo události vozidly Mitsubishi L200 a CAS 20 Tatra 815.

Při příjezdu šlehaly z otevřených vrat dílny plameny a požár se šířil dále do prostoru. Jednotka vytvořila dva útočné proudy C od rozdělovače z T815 a začala s hašením přes vrata a ze spodní strany přes okna, kterým žárem popraskalo sklo. Dále byl také při přípravě útočných proudů C použit vysokotlaký proud z L200 a T815. Pro zabránění šíření požáru na přilehlý přístřešek byl v místě před dělící stěnou vytvořen otvor pro lepší kontrolu nad plameny v těžce zakouřeném prostoru. V té době se na místě již shromáždily jednotky ze Vsetína, Huslenek, Hovězí a Karolinky dohromady s 5 CAS, 2 TA a 1 DA. Po sražení plamenů se nasadila přetlaková ventilace a dohašovala se lokální ohniska. Jednotky z Hovězí a Karolinky se po lokalizaci požáru a doplnění našich vozidel vodou, vrátily zpět na své základny. Po zadokumentování místa vyšetřovatelem příčin požárů byl vynesen z dílny veškerý překážející materiál a pomocí termokamery dohledána, rozebrána a uhašena zbylá doutnající místa.

Jednotka poté zůstala na místě s místní JSDH Huslenky na dohlídku. Po 17. hodině bylo požářiště ještě jednou preventivně prolito vodou, místo předáno majiteli a jednotka se vrátila zpět na základnu.

Likvidace úniku hydraulického oleje – Huslenky 18.12.2017

V pondělí 18.12.2017 byla jednotka SDH Halenkov povolána KOPIS Zlín k odstranění úniku hydraulického oleje, ke kterému došlo na hlavní silnici v obci Huslenky.

Odstranění nakloněného stromu – Halenkov Dinotice 3.12.2017

V neděli 3.12.2017 byla jednotka SDH Halenkov byla povolána KOPIS Zlín odstranění nakloněného stromu do obce Halenkov – Dinotice.

Hrozil jeho pád na místní komunikaci. Jednotka vyjela vozidlem TA Mitsubishi L200. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že je třeba použít technické prostředky z CAS. Na místo byla velitelem povolána jednotka HZS PS Vsetín, která v té době ukončovala předcházející zásah v obci Halenkov. Poté byl strom odstraněn a jednotka se vrátila zpět na základnu.

Záchrana osoby, Halenkov 3.12.2017

V neděli 3.12.2017 byla jednotka SDH Halenkov byla povolána KOPIS Zlín k záchraně osoby do obce Halenkov.

Jednotka yyjela vozidlem TA Mitsubishi L200. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že dvě místní občanky nalezly u nákupního střediska muže v bezvědomí. Jednotka si muže převzala okamžitě do péče. Byl zjevně silně podchlazený a dezorientovaný, ale po prvotním zásahu začal s jednotkou nesrozumitelně komunikovat. V té době na místo dorazili členové ZZS Vsetín, kteří si postiženého ihned převzali do péče. Jednotka byla v zápětí poté povolána k další události.

Odstranění stromu ze silnice, Halenkov 30.11.2017

Jednotka SDH Halenkov byla 30.11.2017 povolána KOPIS Zlín k odstranění stromu, který spadl na silnici č. 487. v obci Halenkov v úseku mezi údolími Lušová a Břežitá.

Po příjezdu na místo události, bylo pomocí motorové pily provedeno odstranění stromu, který ležel přes celou šíři vozovky.

Foto ZDE, místo události ZDE.

Poděkování Zlínskému kraji za přidělené dotace pro JPO II SDH Halenkov v roce 2017

V roce 2017 byla poskytnuty z rozpočtu Zlínského kraje tyto dotace:

 1. Účelová neinvestiční dotace obcím prostřednictvím krajů z rozpočtu MV-GŘ HZS ČR k zajištění akceschopnosti jednotky SDH obce kategorie JPO II/1 – částka 150.000,- Kč. Tato finanční podpora je takto poskytována v rámci celé ČR všem jednotkám SDH kategorie JPO II, které do 5 minut od vyhlášení poplachu zabezpečují výjezd družstva o zmenšeném početním stavu 1+3.
 2. Účelová neinvestiční dotace obcím prostřednictvím krajů z rozpočtu MV-GŘ HZS ČR na výdaje jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí  v roce 2017 – odborná příprava, zásahy a věcné vybavení neinvestiční povahy, opravy, technické prohlídky požární techniky a věcných prostředků požární ochrany – částka 65.900,- Kč.

Za JPO II SDH Halenkov
velitel jednotky
Emil surovec

Prověřovací cvičení ve firmě Zamet, Halenkov 17.11. 2017

V pátek 17.11.2017 v odpoledních hodinách proběhlo za účasti jednotek SDH Halenkov a Halenkovice a záchranného týmu ČČK z  Valašského Meziříčí prověřovací cvičení ve firmě Zamet.

Téma výcviku:

 • destruktivní vnikání do uzamčených prostor
 • hašení požáru na otevřeném prostranství
 • hašení zařízení pod proudem
 • transport zraněných
 • ošetření popálenin
 • resuscitace
 • používání hasících přístrojů
 • vyhledávání osob v zakouřeném prostředí
 • práce se zvedacími vaky
 • dálková doprava vody hadicemi
 • zásady bezpečné práce v budovách zasažených výbuchem
 • zásady radiokomunikace v místě zásahu
 • komplikované podmínky příjezdu k události
 • zásady pohybu v rozsáhlých objektech
 • zásady použití izolačních dýchacích přístrojů

Foto ZDE.

Nenahlášené pálení klestí Janová 4.11.2017

Jednotka byla povolána k požáru lesního porostu do obce Hovězí. Na místo události vyjela vozidly T815 CAS 24  a Mitsubishi L200.

Při příjezdu do obce Hovězí byl viditelný kouř stoupající z lesa na úbočí svahu mezi obcemi Hovězí a Janová.

Jednotka použila k průzkumu místa události vozidlo Mitsubishi L200. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se místo události nachází na k.ú. obce Janová a že se jedná o nenahlášené pálení klestí. Na místě události se nacházely dvě osoby, které prováděly pálení.

Foto ZDE, místo události: https://mapy.cz/s/2aYCt

Likvidace následků větrné kalamity v Halenkově 29.10.2017

V neděli 29.10.2017 jednotka SDH Halenkov likvidovala následky větrné kalamity na třech místech v obci Halenkov, a to v lokalitách Na Kopci, U Splavu a v Lušové.

JSDH Halenkov tak má za 10 měsíců roku 2017 již 42 ostrých zásahů.

Foto ZDE.

Poděkování za sezonu 2017

Za výbor SDH Halenkov

Starosta Janota Luboš

Podzimní brigáda SDH Halenkov 21.10.2017

v sobotu 21.10.2017 proběhl za účasti členů SDH Halenkov úklid vnitřních prostor a okolí hasičské zbrojnice a do zbrojnice bylo přestěhováno vybavení a materiál z garáže na bývalé posádce.

Foto ZDE.

Praktický výcvik Zděchov 14.10.2017

V sobotu 14.10.2017 byl ve Zděchově proveden praktický výcvik JPO šestého okrsku Hovězí na téma vyhledávání osob. Foto z výcviku ZDE.

Halenkovský TFA parkur 19.8.2017

Po roce se do Halenkova za hasičskou zbrojnici opět vrátila 19.8. 2017 Vsacká liga TFA a s ní závod Halenkovský TFA parkur. Dle rekordní účasti 65 hasičů-siláků se i závodníci rádi vracejí, stejně jako i Honza Haderka, úřadující mistr světa v tomto sportu a vítěz Našeho závodu, ale hezky popořadě.

Po zkušenostech z loňského roku byla připravena pro 6. ročník kratší trať, ale ztížena silovými prvky u jednotlivých disciplín. Toto ve spojení s použitím dvou profesionálních časomír vedlo k rychlému průběhu, vyhlášení vítězů oproti loňsku o čtyři hodiny dříve a hlavně v pravou chvíli, těsně před příchodem deště. Třítýdenní přípravy v podání členů SDH Halenkov nenechaly nic náhodě a tak závod probíhal bez komplikací a opět s  přiložením rukou k dílu mnoha členů sboru hasičů na mnoha postech a funkcích.

Mimo hlavní program TFA mužů a žen zde souběžně probíhal testovací ročník dětského TFA, kterého se zúčastnilo 20 dětí a jsme moc rádi, že i o tuhle vsuvku byl takový zájem. Odměnou dětem byl po celý den nafouknutý skákací hrad a dospělým zase kapela Helena a Tygři, která spustila po vyhlášení závodu a vydržela hrát až do pozdních nočních hodin. Skvělé zázemí místního parku s občerstvením u Jany a Romana podpořené ovocným rautem pro závodníky od sponzora paní Štefkové, dotvořil špičkovým gulášem Jindra Tkadlec st. s kolektivem pomocníků. Jídlo bylo, zábava také, závodníci odjížděli nejen se zážitky ale ti nejlepší také s věcnými cenami a to se neobejde bez sponzorů, kterým tímto Sbor dobrovolných hasičů ještě jednou děkuje a jsou to tito:

Dräger, Frydrych Pap, Galvamet, Holík International, Kalinec Marek, Kamenictví Kalus, Květinářství Krystyníková, Město Vsetín, Obec Halenkov, Penzion na Parní pile – Orság Petr, Potraviny Štefková, Sponka-Čaník Jiří, UAX.

Závěrem už jen něco málo z výsledků a hlavně jak si vedli halenkovští siláci. Družstvo žen ve složení Blanka Janušová, Michaela Opálková, Michaela Maňáková a Žaneta Rudolfová vybojovalo krásné 3. místo. A aby chlapi nezáviděli, tak družstvo mužů ve složení Luboš Janota, Lukáš Januš, Lukáš Malík, Stanislav Zavičák a Martin Januš obsadilo také 3. místo. Nesmíme zapomenout ani na ty nejmenší. V kategorii do 10 let vyhrála Lucka Orságová a za ní skončili Tom Žárský a Michal Andrýsek. V kategorii 10-15 let potom vystoupil při vyhlašování vítězů nejvýše Lukáš Orság následovaný Adamem Opálkou a Michalem Měrkou.

Všem závodníkům reprezentujících barvy Halenkova patří velký dík a zase za rok se budeme těšit, možná i na Vás, kteří jste se nyní začetli do zpravodaje.

Foto ZDE.

(JaM)

Plán činnosti SDH Halenkov pro duben – srpen 2017

21.4.2017     akce „ukliďme Halenkov“ – účast členů SDH a JPO na úklidu Halenkova
30.4.2017    akce „FrZeGul“ – účast tříčlenného družstva hasičů na soutěži v přípravě guláše a technická výpomoc jednotky na soutěži
1.5.2017    Stavění Májky u Lidového domu
6.5.2017    účast mladých hasičů na soutěži v Jarcové
7.5.2017     Svatý Florián – oslava svátku Sv. Floriána patrona hasičů, mše svatá v kostele Povýšení svatého Kříže
13.5.2017    obvodové kolo v požární sportu dospělých v Halenkově na hřišti TJ Tatran halenkov
27.5.2017    dětský den Halenkov – ukázka techniky T815
3.6.2017    Halenkovské slavnosti – hasičské kácení májky
19.8.2017    soutěž TFA Halenkovský Parkur

Kroužek mladých hasičů na Halenkově

Dne 6. února se poprvé vedoucí kroužku oficiálně setkali s dětmi na půdě ZŠ Halenkov a toto setkání se neslo v duchu prvního školního dne. Proběhla krátká výměna informací a vytyčení směru, jakým se kroužek bude dále ubírat.

Aby ale vůbec k tomuto setkání mohlo dojít, muselo ze strany činovníků SDH Halenkov proběhnout několik schůzek, jak s partnerem na straně ZŠ Halenkov, tak komunikace s Obcí Halenkov, která to vše finančně zaštiťuje. Povedlo se. Činnost kroužku se již na druhé setkání přesunula na hasičskou zbrojnici, která bude klubovnou kroužku a také vlastně tělocvičnou, protože každý hasič, mladých nevyjímaje, musí být fyzicky zdatným.

Dne 4. března byl další důležitý den pro vývoj kroužku MH. Vedoucí kroužku ve složení Renáta Zapalačová, Lucie Zavičáková a Martin Januš, se zúčastnili odborné přípravy vedoucích mládeže ve Veselé, kde také složili zkoušku Vedoucí II. Stupně.

Kroužek MH má nyní 20 členů, kteří jsou rozděleni do kategorie mladší (6-11 let) a starší (11-15 let). Zájem o tento kroužek projevilo 7 holek a 13 kluků.

Při březnových trénincích jsme vždy začínali rozcvičkou pro zahřátí, při hezkém počasí venku, jinak v garážích hasičské zbrojnice a pak následovala hlavní činnost kroužku. Dílčí úkoly jakými bylo naučit děti rozvinutí a motání hadice postupně přecházely v komplexní trénink štafety dvojic, ve kterém je toto všechno obsaženo.

Nyní se už ale naplno věnujeme tréninku královské disciplíny, kterou je požární útok – v rychlosti popsáno, sedmičlenné družstvo má za úkol dopravit vodu přes sací vedení do stroje a pomocí 40m hadic až na proudnice, kde po strefení terčů vodními proudy soutěžní pokus končí. Děti se zatím zúčastnily obvodové soutěže mladých hasičů v Jarcové a svoji šikovnost předvedly i na Halenkově při příležitosti obvodové soutěže mužů a žen. Za dobu čtyř měsíců fungování kroužku děti udělaly obrovský kus práce, nyní je důležité neusnout na vavřínech a rozvíjet jak techniku, tak rychlost, která povede ke stupňům vítězů.

(JaM)

Přehled zásahů JPO SDH Halenkov v období 1.1.2017 – 4.4.2017

9.1.2017    Zděchov – dopravní nehoda 2 vozidel
12.1.2017    Velké Karlovice – transport pacienta pomocí 4kolky
14.1.2017    Halenkov – vyproštění vozidla ze srázu
29.1.2017    Zděchov – dopravní nehoda
30.1.2017    Halenkov – otevření bytu
2.2.2017    Nový Hrozenkov – záchrana zavalených zvířat
24.2.2017    Velké Karlovice – resuscitace s použitím AED
9.3.2017    Huslenky – dopravní nehoda OA + vlak
9.3.2017    Halenkov – vyproštění nákladního automobilu
14.3.2017    Hovězí – požár autobusu
14.3.2017    Halenkov – otevření bytu
17.3.2017    Velké Karlovice – technická pomoc
31.3.2017    Halenkov – čerpání vody
31.3.2017    Karolinka, Stanovnice – požár trávy
4.4.2017    Halenkov – požár trávy

Celkový přehled činnosti JPO SDH Halenkov v roce 2016

V roce 2016 byla povolána k celkem 32 událostem z toho:

1. požár budovy – 1x
2. požár lesa a travního porostu – 3x
3. požár komína – 4x
4. technická pomoc – transport pacienta – 7x
5. technická pomoc – první pomoc – 4x
6. technická pomoc – spadlé stromy – 2x
7. technická pomoc – likvidace hmyzu – 2x
8. technická pomoc – pátrání po osobách – 1x
9. technická pomoc – jiné – 5x
10. dopravní nehoda – 2x
11. planý poplach – 1x

Počet zásahů okolních jednotek v roce 2016

Hovězí 3x
Huslenky 4x
Karolinka 48x
Nový Hrozenkov 5x
Velké Karlovice 8x

Další činnosti, které jednotka SDH Halekov v roce 2016 prováděla, byly:

 • Asistence na závodu v triatlonu v Novém Hrozenkově,
 • Asistence na pochodu Okolo Halenkova
 • čištění kanálů a komunikací

Důležitý pro činnost u zásahů je také výcvik a školení jednotky, jednalo se o:

 • Odborná příprava JSDH – 10.12.2016
 • Námětové cvičení Halenkovice – 4.11.2016
 • Námětové cvičení Hovězí – 15.10.2016
 • Prověřovací cvičení Halenkov – transport zraněných osob – 17.11.2016
 • Pratický výcvik s novou CAS – 17.9.2016
 • školení velitelů na stanici HZS ve Valašském Meziříčí