Operační program přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika kontinuálně navazuje na Iniciativu Společenství INTERREG IIIA. Jedná se o dvoustranný operační program zaměřený na posílení spolupráce příhraničních regionů a odstranění negativních dopadů národních hranic na rozvoj příhraničního území.
V období 2007–2013 je program součástí Cíle 3 regionální politiky Evropské unie s názvem Evropská územní spolupráce.
Program podporuje sociokulturní a hospodářský rozvoj a rozvoj dostupnosti a životního prostředí v česko-slovenském příhraničí.
Na spolufinancování projektů rozvíjející česko-slovenské příhraničí je pro období 2007–2013 vyčleněno z Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF) celkem 2,7 mil. EUR.
Minimální hranice finanční podpory z ERDF je stanovena na 20 tis. EUR (výjimku tvoří Fond mikroprojektů, u kterého se podpora pohybuje v rozmezí 3–20 tis. EUR). Výška příspěvku z Evropské unie tvoří až 85 % uznatelných výdajů projektu. Požádat lze také o příspěvky ze státních rozpočtů obou zemí – u slovenských partnerů činí příspěvek maximálně 10 % výdajů a u českých partnerů maximálně 5 % výdajů projektu.
Globálním cílem programu je růst vzájemné provázanosti a sbližování přeshraničních regionů.
Specifickými cíli rozvoje přeshraničního regionu jsou:
-
Podpora rozvoje hospodářských a sociálních přeshraničních struktur zvyšujících konkurenceschopnost a zaměstnanost v regionu.
-
Zvyšování dostupnosti a kvality přeshraniční infrastruktury, která podporuje soudržnost přeshraničního regionu.
Projektové žádosti mohou předkládat veřejnoprávní a neziskové subjekty, např. obce (svazky obcí), kraje, organizace zřizované nebo založené státem, krajem nebo obcí, nestátní neziskové organizace, školy, hospodářské a agrární komory.
Podporovány jsou projekty, jejichž aktivity se uskutečňují ve Slovenské republice na území Trnavského, Trenčianského a Žilinského samosprávného kraje a v České republice na území Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského kraje.
Finanční příspěvek mohou získat pouze projekty s prokazatelným přeshraničním dopadem realizované vždy ve spolupráci s partnerem z druhé strany hranice.
Hlavní předpoklady pro získání finančního příspěvku z programu jsou:
-
Předložit společný projekt, na němž spolupracuje alespoň jeden partner z každého státu.
-
Jeden z partnerů převezme roli tzv. vedoucího partnera a s ní spojenou věcnou i finanční zodpovědnost za celý přeshraniční projekt.
-
Projektoví partneři musí naplnit alespoň dvě ze čtyř kriterií přeshraniční spolupráce:
– společná příprava
– společná realizace
– společný personál nebo
– společné financování projektu
Projektové žádosti mohou předkládat veřejnoprávní a neziskové subjekty, např. obce (svazky obcí), kraje, organizace zřizované nebo založené státem, krajem nebo obcí, nestátní neziskové organizace, školy, hospodářské a agrární komory.
Informační leták ke stažení ZDE, více informací na www.sk-cz.eu.